Novinky

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Velké množství závažných nemocí má společného jmenovatele – zánět. Ten velmi často postihuje klouby a způsobuje tak artritidu. Bojovat s ním lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i změna jídelníčku.

Zánět a tuky spolu souvisí

Zánět kloubů způsobují zejména dva enzymy – cyklooxygenáza-1 (COX-1) a cyklooxygenáza-2 (COX-2). Hlavně enzym COX-2 se při tvorbě zánětu činí. Protože je obecně zánět velmi častým projevem nemocí, patří mezi nejvíce užívané léky v populaci nesteroidní protizánětlivé léky. Říká se jim také nesteroidní antirevmatika, protože se hojně používají při léčbě revmatických zánětů. Tyto léky blokují oba enzymy, jak COX-1, tak COX-2. Nejnovější výzkum přišel se zajímavým zjištěním. Aktivita enzymu COX-2 je daleko větší, když jíte potraviny s obsahem škodlivých tuků. Mezi škodlivé tuky patří tzv. omega-6 nenasycené mastné kyseliny, zatímco omega-3 nenasycené mastné kyseliny patří mezi tuky zdravé.

Škodlivé tuky zvyšují počet škodlivých tukových buněk

Škodlivé omega-6 nenasycené mastné kyseliny jsou v kukuřici, slunečnici, sójových bobech a bavlníku. Tím pádem je obsahují i oleje, které se z těchto plodin vyrábějí. Používají se pak v rychlém občerstvení a při smažení jídel. A protože je tento způsob stravování čím dál častější, vyskytují se častěji i záněty kloubů. Nabízí se i spojení zánětu kloubů s obezitou, což se rovněž potvrdilo. Tukové buňky způsobují nejen obezitu, ale produkují i zánětlivé působky, které podporují rozvoj zánětu. Tukové buňky z omega-6 nenasycených mastných kyselin pak podporují prostřednictvím enzymu COX-2 zánět nejvíce.

Změny v jídelníčku, které  budou fungovat:

  • Jezte více zeleniny a ovoce.
  • Pijte bylinkové a ovocné čaje namísto sladkých limonád.
  • Omezte živočišné tuky, dejte přednost těm rostlinným, ideálně třeba olivovému. Pokud se nechcete vzdát živočišných tuků, volte ryby, například tuňáka nebo lososa. Obsahují zdravé omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2646 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?
16. 6. 2014 Bechtěrevova nemoc
Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: