Novinky

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti tkáním a buňkám vlastního těla, to je v případě autoimunitních onemocnění. Jedním z nich je i Bechtěrevova choroba.

Zánět nepoškozuje jen klouby

Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že chronický zánět střevní stěny s Bechtěrevovou chorobou úzce souvisí a že zánětlivé postižení trávicího traktu je přítomno prakticky u všech pacientů s touto nemocí. Střízlivé statistiky uvádějí, že 5 až 10 % lidí s Bechtěrevovou chorobou zároveň trpí i některou z forem nespecifického střevního zánětu – Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou. Mnohem větší procento z nich však trpí takzvanou subklinickou formou střevního zánětu, kdy si sám pacient není vědom žádných větších obtíží, avšak endoskopické vyšetření odhalí ve střevní stěně zánětlivá ložiska.

Podle odborníků nasvědčují výsledky mnoha vyšetření tomu, že zánětlivé procesy probíhající u Bechtěrevovy nemoci v kloubech i ty přítomné ve střevě pacientů mají leccos společného a pravděpodobně jsou vyvolávány stejnými mechanismy.

Poškození střeva komplikuje léčbu

Přestože alespoň mírný zánět střevní stěny je přítomný u většiny bechtěreviků, trávicí obtíže způsobuje jen někdy. Mezi nejčastější problémy patří různě intenzivní průjmy, kterými lidé s Bechtěrevovou chorobou trpí prokazatelně častěji než zbytek populace.

Samostatnou kapitolu pak u pacientů s aktivním střevním zánětem tvoří léčba Bechtěrevovy choroby takzvanými nesteroidními revmatiky. Tyto léky totiž mají nežádoucí účinky především v oblasti trávicího traktu, mohou vyvolat krvácení a zánětlivé postižení střeva obecně zhoršují. Vhodnou alternativu pro tyto pacienty může představovat biologická léčba, která podobné nežádoucí účinky nemá a specificky se zaměřuje na některé součásti imunitního systému, jejichž nenormální reakci tlumí.

(vek)

Zdroj: The colon in patients with ankylosing spondylitis and in normal controls

Hodnocení článku:
(1985 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: