Novinky

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.

Jak vypadá kostra, která odolá úrazu nebo se při poranění snadno zahojí s minimálními následky? Je pevná a pružná, s dobře pohyblivými klouby a vysokou uzdravovací schopností. Jenže u jedinců s Bechtěrevovou nemocí je leccos jinak.

  1. Kosti pevné nejsou. V důsledku choroby se ztrácí kostní hmota a rozvíjí se osteoporóza. Kosti jsou proto křehké a snadno se zlomí.
  2. Pružnost je narušená. V situacích, kde páteř zdravého člověka uhne nárazu nebo se pružně prohne, páteř poznamenaná zánětem hlasitě křupne. Strnulá a ztuhlá je i ve chvíli, kdy je lepší povolit.
  3. Lidé s Bechtěrevovou nemocí mívají při úrazech páteře častěji poškozenou míchu. Snadněji se u nich také rozvíjí závažné krvácení do okolí mozku a míchy.
  4. Úrazy zanechávají větší deformity a trvalé následky. Ty přinášejí dlouhodobé obtíže, a navíc znamenají další zvýšení rizika úrazu.

Zní to nevesele, ale bohužel to tak je. S bechtěrevem na sebe prostě musíte dávat pozor.

Jak sportovat bezpečně

Patříte k aktivním lidem, kteří by nečinností trpěli? Rozumíme. Ale nečinnost není nutná, naopak. Přiměřená a bezpečná pohybová aktivita je při zvládání chronických nemocí velmi důležitá. Pouze je potřeba mít na paměti, co ještě stojí za to a co už ne. Například:

  • Pravidelný lehký běh po bezpečných a měkkých cestách, bez přetěžování pohybového aparátu? Většina z vás to zvládne v pohodě.
  • Uplavat pár bazénů každý den? Ano!
  • Dokonce ani lyžování nebo snowboarding pro vás nemusí být tabu, když zvolíte mírnou sjezdovku, dobré vybavení a neriskujete. Jízda na jistotu, to je správná volba.

Pokud bojujete s revmatickou nemocí a chcete bezpečně sportovat, měli byste svůj záměr nejdříve probrat s ošetřujícím lékařem. Ten zná váš zdravotní stav a může vás varovat před vyloženě nesprávným rozhodnutím. Pamatujte, že co jeden nemocný zvládne v klidu, to může druhého položit.

Nevzdávejte se aktivního života, ale zbytečně neriskujte. Myslete na svoji páteř.

(pez)

Zdroj: NAKSTAD P. H., SERVER A., JOSEFSEN R. Traumatic cervical injuries in ankylosing spondylitis. Acta Radiologica [online]. 2016, 45 (2), 222–226 [cit. 2018-02-11]. Doi: 10.1080/02841850410004085. ISSN 0284-1851.

Hodnocení článku:
(1667 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
5. 11. 2018 Bechtěrevova nemoc
Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Bechtěrevova choroba bohužel stále patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Vedle již delší dobu používaných protizánětlivých léků či léků tlumících imunitní systém se do centra pozornosti revmatologů i samotných nemocných dostává cílená biologická léčba.
17. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: