Novinky

I alternativní terapie může bechtěrevikům pomoci

I alternativní terapie může bechtěrevikům pomoci

Jen ve Spojených státech lidé ročně utratí více než bilion dolarů za léčebné metody, které ale nejsou součástí konvenční medicíny.

Mluvíme o tzv. doplňkových a alternativních metodách. Do jaké míry ale skutečně pomáhají?

Důvodů, proč pacienti neváhají utratit mnohdy i vysoké sumy peněz, je celá řada. Nejčastěji však hledají úlevu od bolesti a trápení, kterou jim tradiční medicína mnohdy nedokáže poskytnout. Jindy zase doufají, že se vyhnou případným nežádoucím účinkům léků, nebo je pro ně lékařská a hlavně chirurgická péče finančně nedostupná.

A ačkoliv neexistují žádné vědecké doklady, které by podporovaly využívání alternativních metod u lidí s Bechtěrevovou či jinou revmatickou nemocí, mohou být pro některé pacienty přínosem. Předem je však samozřejmě nezbytné prodiskutovat svůj záměr s ošetřujícím lékařem.

Jak to vidí moudří Číňané

Uvnitř našeho těla cirkulují uzavřené dráhy vnitřní energie. Akupunktura se snaží nalézt disharmonii na této dráze a pozitivně ji ovlivnit pomocí akupunkturních bodů. Tyto body jsou stimulovány tenkými jehličkami, které se zapichují do kůže.

Zmíněný proces může vést k uvolnění molekul podobných opiu mozkem a míchou a ty pak napomáhají úlevě od bolesti. Nezbytností je akupunktura prováděná profesionály a používání sterilních jednorázových jehel.

Uvolněte své tělo i mysl při masáži

Pokud jsou masáže prováděny opatrně, jsou pro bechtěreviky velkým pozitivem. Stejně jako akupunktura se podílejí na úlevě od bolesti, ale také na redukci stresu. Šetrné masáže mohou dočasně zlepšovat ztuhlost a flexibilitu zvýšením krevní cirkulace. Fyzioterapeuti masáže často kombinují s pasivním protahováním, teplem či ultrazvukem.

Jóga prověřená staletími

Toto cvičení je praktikováno již 5 000 let a u pacientů s Bechtěrevovou nemocí může být velmi zásadní. Pod vedením zkušeného instruktora se zapojte do skupinového cvičení nebo si nechte sestavit individuální cvičební program.

Chiropraxi se raději vyhněte

V léčbě Bechtěrevovy nemoci není tato metoda lékaři příliš doporučována vzhledem k omezené hybnosti páteře při spondylitidě. Manipulace se zády a krkem tedy může být nežádoucí až nebezpečná. Popisovány jsou zlomeniny páteře či neurologické komplikace.

(pes)

Zdroj: www.spondylitis.org/

Hodnocení článku:
(2089 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
5. 11. 2018 Bechtěrevova nemoc
Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
13. 8. 2013 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: