Novinky

Moje revma a experimenty se stravou

Moje revma a experimenty se stravou

Jste přesvědčeni o tom, že se zbavíte revmatického onemocnění pouze změnou stravovacích návyků? Na vašem místě bych na to ale nespoléhala.

Ať chceme, nebo ne, z médií se na nás valí titulky o dietní stravě a jejích zázračných účincích:

Bez lepku mi jde všechno líp!

Vyloučil ze stravy mléko a je spokojený

Veganství mi změnilo život

Syrová strava nás ochrání před civilizačními chorobami

Paleo je recept na dlouhověkost

Chcete být zdraví? Odstraňte sacharidy!

Je možné si z nich vyvodit jediný závěr: Ze stravy je třeba vyloučit prakticky všechno. Jestli máte smysl pro humor, uspořádejte raw grilovací party pro paleovegany a pak nám dejte vědět, jak to probíhalo…

Co se letos jí?

Móda přichází a odchází, a to nejen co se oděvů týká. Kdo si dnes vzpomene na bodovou, vaječnou nebo citrusovou dietu? Koho ještě zajímá dělená strava? Nyní je v kurzu dieta protizánětlivá, veganská, nízkosacharidová a další. Některé z nich se mohou pyšnit i vědeckým podkladem, ale stává se, že i ten se zničehonic rozplyne. Na to, jak se vyznat ve změti protichůdných informací, hledáme odpověď asi všichni. Zatím však nikdo neprokázal, že dieta může nahradit léčbu revmatických onemocnění. Pokud vám někdo něco takového slibuje, vždy zpozorněte.

Na vlastní kůži 

Mohu se s vámi podělit o svoji osobní zkušenost se stravováním při revmatické chorobě. Od některých diet jsem si slibovala omezení váhy, od jiných ozdravění organismu. Další jsem dokonce držela ze solidarity se zbytkem rodiny – v tomto případě šlo o dietu bezlepkovou (jak se později ukázalo, byla jsem jediná, kdo ji skutečně dodržoval).

Jak to dopadlo?

  1. Po vyzkoušení nízkosacharidové (low-carb) stravy mohu potvrdit, že pro mozek jsou výhradním zdrojem energie sacharidy. Tuto dietu doporučuji především lidem, kteří nepotřebují myslet a nemusí být přes den vzhůru.
  2. Bezlepková strava mi trochu vylepšila pleť, ale zato mi významně zhoršila trávení. Někdo se vyloučením lepku zbaví průjmu, já to měla přesně naopak.
  3. Vyloučit mléčné výrobky pro mě bylo čiré utrpení, bez mléka a jogurtů nemohu být a život není výkon trestu.
  4. Protizánětlivá dieta mi revma nezlepšila, pouze jsem přešla na dost jednotvárnou stravu. Částečně za to může i moje potravinová alergie, která mě dlouhodobě připravuje o ryby a mořské plody, ořechy, semínka a téměř všechno ovoce. Udržení pestrosti stravy i po odstranění „zánětových“ potravin bylo spíš pracnější než užitečné.

Jíme proto, abychom žili. Ne naopak

Po letech dietních experimentů jsem se odnaučila experimentovat. Mé tělo není laboratoř pro módní výstřelky nutričních odborníků. Stravuji se co nejpestřeji, sladkosti si dopřávám jen v malém množství a vždy po hlavním jídle. Obilniny střídám, ale lepku se nevyhýbám. Maso jím ráda, ovšem uzeniny jsem výrazně omezila. Ničeho si nedávám velké množství. Mlsat slané jsem přestala úplně a místo toho jsem začala pravidelně běhat. Výsledek? Jsem v nejlepším zdravotním stavu za poslední roky.

(pez)

Hodnocení článku:
(2000 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: