Novinky

S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II.

Z Polska do Vatikánu

Papež Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła jako druhý syn a nejmladší ze tří dětí armádního důstojníka Karola Wojtyły. V dětství pravidelně hrával fotbal a jezdil na lyžích. Tyto záliby mu zůstaly až do vysokého věku.

Studia přerušená válkou

Po maturitě začal studovat na Jagellonské univerzitě polskou filologii, jeho úspěšná studia ale v roce 1939 přerušilo napadení Polska Německem; univerzita musela být uzavřena. Wojtyła se ale aktivně účastnil protinacistického odboje a narůstalo v něm přesvědčení, že jeho posláním je stát se knězem. Začal proto tajně navštěvovat fungující seminář v Krakově a po skončení války nastoupil znovu na Jagellonskou univerzitu studovat teologii.

Na kněze byl vysvěcen 1. listopadu 1946. Poté vyučoval etiku v Krakově a později na Katolické univerzitě v Lublinu. V roce 1958 byl jmenován a vysvěcen pomocným krakovským biskupem. Za čtyři roky se stal kapitulním vikářem krakovské diecéze.

Z vikáře arcibiskupem

Zlom v jeho církevní kariéře přišel v roce 1963. Tehdy byl jmenován papežem Pavlem VI. krakovským arcibiskupem a v této funkci se účastnil i II. vatikánského koncilu. V roce 1967 jej pak Pavel VI. jmenoval kardinálem.

Po smrti Pavla VI. se účastnil konkláve, kde se 16. října 1978 ve svých 58 letech stal papežem Janem Pavlem II. poté, co byl uvnitř církve hodnocen jako jeden z nejaktivnějších účastníků II. vatikánského koncilu. Jeho zvolení vzbudilo v církvi velký rozruch. Byl zvolen jako první neitalský papež od roku 1522 a nejmladší papež od roku 1846, navíc pocházel z tzv. východního bloku.

I papež je jen člověk

Přesto, že vedl katolickou církev, ani jemu se nevyhnula běžná lidská onemocnění. Posledních několik let svého života totiž trpěl vážnými zdravotními problémy, jako jsou Parkinsonova a Bechtěrevova choroba. I přes tyto zdravotní obtíže se ale svého úřadu nevzdal a neúnavně dál pracoval ve vedení církve. Jan Pavel II. tímto svým přístupem ukázal, že s nemocemi je nutné bojovat a nevzdávat se, což mělo být příkladem pro další nemocné věřící. Přesto Jan Pavel II. svůj boj o život prohrál. Jeho srdce dotlouklo 2. dubna 2005 ve 21:37 hodin středoevropského času.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1072 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Krevní test předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je značně individuální. Zatímco někteří nemocní žijí řadu let, aniž by je nemoc významněji omezovala v aktivitě, jiní se záhy po stanovení diagnózy stávají invalidními.
2. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Moje revma a experimenty se stravou

Moje revma a experimenty se stravou

Jste přesvědčeni o tom, že se zbavíte revmatického onemocnění pouze změnou stravovacích návyků? Na vašem místě bych na to ale nespoléhala.
25. 10. 2018 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: