Novinky

S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II.

Z Polska do Vatikánu

Papež Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła jako druhý syn a nejmladší ze tří dětí armádního důstojníka Karola Wojtyły. V dětství pravidelně hrával fotbal a jezdil na lyžích. Tyto záliby mu zůstaly až do vysokého věku.

Studia přerušená válkou

Po maturitě začal studovat na Jagellonské univerzitě polskou filologii, jeho úspěšná studia ale v roce 1939 přerušilo napadení Polska Německem; univerzita musela být uzavřena. Wojtyła se ale aktivně účastnil protinacistického odboje a narůstalo v něm přesvědčení, že jeho posláním je stát se knězem. Začal proto tajně navštěvovat fungující seminář v Krakově a po skončení války nastoupil znovu na Jagellonskou univerzitu studovat teologii.

Na kněze byl vysvěcen 1. listopadu 1946. Poté vyučoval etiku v Krakově a později na Katolické univerzitě v Lublinu. V roce 1958 byl jmenován a vysvěcen pomocným krakovským biskupem. Za čtyři roky se stal kapitulním vikářem krakovské diecéze.

Z vikáře arcibiskupem

Zlom v jeho církevní kariéře přišel v roce 1963. Tehdy byl jmenován papežem Pavlem VI. krakovským arcibiskupem a v této funkci se účastnil i II. vatikánského koncilu. V roce 1967 jej pak Pavel VI. jmenoval kardinálem.

Po smrti Pavla VI. se účastnil konkláve, kde se 16. října 1978 ve svých 58 letech stal papežem Janem Pavlem II. poté, co byl uvnitř církve hodnocen jako jeden z nejaktivnějších účastníků II. vatikánského koncilu. Jeho zvolení vzbudilo v církvi velký rozruch. Byl zvolen jako první neitalský papež od roku 1522 a nejmladší papež od roku 1846, navíc pocházel z tzv. východního bloku.

I papež je jen člověk

Přesto, že vedl katolickou církev, ani jemu se nevyhnula běžná lidská onemocnění. Posledních několik let svého života totiž trpěl vážnými zdravotními problémy, jako jsou Parkinsonova a Bechtěrevova choroba. I přes tyto zdravotní obtíže se ale svého úřadu nevzdal a neúnavně dál pracoval ve vedení církve. Jan Pavel II. tímto svým přístupem ukázal, že s nemocemi je nutné bojovat a nevzdávat se, což mělo být příkladem pro další nemocné věřící. Přesto Jan Pavel II. svůj boj o život prohrál. Jeho srdce dotlouklo 2. dubna 2005 ve 21:37 hodin středoevropského času.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(1547 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Bechtěrevova choroba bohužel stále patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Vedle již delší dobu používaných protizánětlivých léků či léků tlumících imunitní systém se do centra pozornosti revmatologů i samotných nemocných dostává cílená biologická léčba.
17. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: