Novinky

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?

Při Bechtěrevově nemoci je zánětem nejvíce postižena bederní oblast. Bolestivé zatuhnutí se objevuje hlavně po době dlouhé nečinnosti, třeba po několikahodinovém sezení nebo ráno. V důsledku nemoci dochází ke spojení jednotlivých obratlů dohromady, takže klesá jejich pohyblivost. Zánět někdy postihuje i ramena, boky, kolena, kotníky či chodidla. Jak lze předcházet zhoršování příznaků? 

  • Člověk se musí přestat hrbit – je nutné aktivně myslet na udržování správného postoje.
  • Spát je vhodné na zádech s nataženýma nohama.
  • Ulevit může také horká sprcha.
  • Důležité je i pravidelné cvičení. Správné cviky poradí například fyzioterapeut.

V ohrožení jsou nervy i zrak

Bechtěrevova nemoc může vést i ke zjizvení nervů vycházejících z páteře. To se projevuje únikem moči, poruchami sexuálních funkcí nebo nekontrolovaným odchodem stolice. Každý třetí člověk trpící Bechtěrevovou chorobou pak bojuje s očními záněty. Důsledkem bývají poruchy zraku. Úplné oslepnutí je vzácné, ale jeho spolehlivou prevencí je včasný začátek léčby. U malého procenta pacientů se rozvine také lupénka. Jde o postižení kůže, které se projevuje vznikem olupujících se svědivých zarudlých skvrn. Mohou se objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou a pokožce hlavy.

Pozor na srdce! 

Bechtěrevova choroba bývá mimo jiné spojena i s nedostatkem červených krvinek. Z tohoto důvodu trpí pacienti chudokrevností – jsou nápadně bledí a unavení. Onemocnění bohužel rovněž zvyšuje riziko srdečních a oběhových chorob (infarkt, mrtvice). Snažte se proto pravidelně navštěvovat svého lékaře, hlídejte si jídelníček a cvičte.

Zápasem o dech to nekončí

Onemocnění plic bývá při Bechtěrevově chorobě vzácné. Ovšem pokud proces vzájemného srůstání kostí postihne hrudník, dojde k omezení dýchacích pohybů. Pacient se potom nemůže zhluboka nadechnout. Takto nemocní jedinci jsou také náchylnější k plicním infekcím, jako jsou chřipka nebo zápal plic. Jedním z hlavních problémů, které pacienty s bechtěrevem sužuje, je únava. Potíže pak mohou mít ženy, které se chystají otěhotnět. Některé léky totiž škodí plodu. Každé těhotenství je tedy třeba co nejdříve oznámit svému lékaři.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2245 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: