Novinky

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?

Při Bechtěrevově nemoci je zánětem nejvíce postižena bederní oblast. Bolestivé zatuhnutí se objevuje hlavně po době dlouhé nečinnosti, třeba po několikahodinovém sezení nebo ráno. V důsledku nemoci dochází ke spojení jednotlivých obratlů dohromady, takže klesá jejich pohyblivost. Zánět někdy postihuje i ramena, boky, kolena, kotníky či chodidla. Jak lze předcházet zhoršování příznaků? 

  • Člověk se musí přestat hrbit – je nutné aktivně myslet na udržování správného postoje.
  • Spát je vhodné na zádech s nataženýma nohama.
  • Ulevit může také horká sprcha.
  • Důležité je i pravidelné cvičení. Správné cviky poradí například fyzioterapeut.

V ohrožení jsou nervy i zrak

Bechtěrevova nemoc může vést i ke zjizvení nervů vycházejících z páteře. To se projevuje únikem moči, poruchami sexuálních funkcí nebo nekontrolovaným odchodem stolice. Každý třetí člověk trpící Bechtěrevovou chorobou pak bojuje s očními záněty. Důsledkem bývají poruchy zraku. Úplné oslepnutí je vzácné, ale jeho spolehlivou prevencí je včasný začátek léčby. U malého procenta pacientů se rozvine také lupénka. Jde o postižení kůže, které se projevuje vznikem olupujících se svědivých zarudlých skvrn. Mohou se objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou a pokožce hlavy.

Pozor na srdce! 

Bechtěrevova choroba bývá mimo jiné spojena i s nedostatkem červených krvinek. Z tohoto důvodu trpí pacienti chudokrevností – jsou nápadně bledí a unavení. Onemocnění bohužel rovněž zvyšuje riziko srdečních a oběhových chorob (infarkt, mrtvice). Snažte se proto pravidelně navštěvovat svého lékaře, hlídejte si jídelníček a cvičte.

Zápasem o dech to nekončí

Onemocnění plic bývá při Bechtěrevově chorobě vzácné. Ovšem pokud proces vzájemného srůstání kostí postihne hrudník, dojde k omezení dýchacích pohybů. Pacient se potom nemůže zhluboka nadechnout. Takto nemocní jedinci jsou také náchylnější k plicním infekcím, jako jsou chřipka nebo zápal plic. Jedním z hlavních problémů, které pacienty s bechtěrevem sužuje, je únava. Potíže pak mohou mít ženy, které se chystají otěhotnět. Některé léky totiž škodí plodu. Každé těhotenství je tedy třeba co nejdříve oznámit svému lékaři.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2385 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: