Novinky

O průběhu Bechtěrevovy choroby rozhoduje léčba, geny i styl života

O průběhu Bechtěrevovy choroby rozhoduje léčba, geny i styl života

Projevy ankylozující spondylitidy neboli Bechtěrevovy choroby se obvykle začínají prvně projevovat před třicátým rokem věku. Průběh nemoci je ale vysoce variabilní a závisí na spoustě faktorů.

Ankylozující spondylitida může probíhat u každého jinak. Objevit se mohou tupé bolesti v zádech a ztuhlost, která se zhoršuje ráno a zlepšuje se po rozcvičení. Může se také opakovat vyčerpání, únava, teploty a ztráta chuti k jídlu. Někdo může mít jen lehké a občasné obtíže, jiného mohou sužovat těžké a vleklé bolesti zad. Všichni nemocní ale zažívají období tzv. vzplanutí nemoci, kdy jsou bolesti intenzivní, a období remise, kdy se problémy naopak zmírňují.

Zabírají léky i pohyb

Jedním z faktorů, které prognózu a průběh onemocnění Bechtěrevovou chorobou zásadně ovlivňují, je včasná diagnóza a co nejdříve zahájená terapie. Čím časněji je choroba zachycena, tím snadněji se zpravidla léčí a do života nemocného zasahuje méně. Kromě nesteroidních antirevmatik, léků blokujících TNF-α, metotrexátu, sulfasalazinu nebo případně i kortikoidů je pro příznivý průběh choroby naprosto zásadní i dostatek fyzické aktivity a pravidelné cvičení.

Víc prozradí geny

Prognózu nemocných s ankylozující spondylitidou ale naopak negativně ovlivňuje kouření. Podle jedné studie mají kuřáci dokonce více než 4× vyšší riziko vážného poškození kloubů než nekuřáci. Konzumace tabáku totiž zvyšuje intenzitu zánětlivé reakce v organismu, vinou čehož dochází ke zhoršování projevů nemoci. Před vážným zničením páteře může nemocné chránit genetika. Podle studií se u nositelů znaku DRB1*0801 neobjevuje tak významné poškození páteře jako u ostatních. Naopak znak HLA-B27 riziko rozvoje Bechtěrevovy choroby zvyšuje.

Genetické předpoklady sice nikdo ovlivnit neumí, ale existuje spousta dalších faktorů, které změnit lze. Díky lepší životosprávě a důslednému dodržování léčebného režimu mohou projevy Bechtěrevovy nemoci někdy i velmi významně ustoupit.

(ivh)

Zdroje:
- NATIONAL INSTITUTE OF ARTHRITIS AND MUSCULOSKELETAL DISEASES. Questions and Answers about Ankylosing Spondylitis. Dostupné z: www.niams.nih.gov
- EVERYDAY HEALTH. Ankylosing Spondylitis Prognosis. Dostupné z: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1425 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Ankylozující spondylitida je nepříjemné onemocnění, které vede k chronickému zánětu kloubů páteře a kloubu křížokyčelního. Zasáhnout však může také plíce, ledviny, srdce nebo oči.
22. 6. 2017 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: