O průběhu Bechtěrevovy choroby rozhoduje léčba, geny i styl života
16. 8. 2016
Projevy ankylozující spondylitidy neboli Bechtěrevovy choroby se obvykle začínají prvně projevovat před třicátým rokem věku. Průběh nemoci je ale vysoce variabilní a závisí na spoustě faktorů.
Ankylozující spondylitida může probíhat u každého jinak. Objevit se mohou tupé bolesti v zádech a ztuhlost, která se zhoršuje ráno a zlepšuje se po rozcvičení. Může se také opakovat vyčerpání, únava, teploty a ztráta chuti k jídlu. Někdo může mít jen lehké a občasné obtíže, jiného mohou sužovat těžké a vleklé bolesti zad. Všichni nemocní ale zažívají období tzv. vzplanutí nemoci, kdy jsou bolesti intenzivní, a období remise, kdy se problémy naopak zmírňují.
Zabírají léky i pohyb
Jedním z faktorů, které prognózu a průběh onemocnění Bechtěrevovou chorobou zásadně ovlivňují, je včasná diagnóza a co nejdříve zahájená terapie. Čím časněji je choroba zachycena, tím snadněji se zpravidla léčí a do života nemocného zasahuje méně. Kromě nesteroidních antirevmatik, léků blokujících TNF-α, metotrexátu, sulfasalazinu nebo případně i kortikoidů je pro příznivý průběh choroby naprosto zásadní i dostatek fyzické aktivity a pravidelné cvičení.
Víc prozradí geny
Prognózu nemocných s ankylozující spondylitidou ale naopak negativně ovlivňuje kouření. Podle jedné studie mají kuřáci dokonce více než 4× vyšší riziko vážného poškození kloubů než nekuřáci. Konzumace tabáku totiž zvyšuje intenzitu zánětlivé reakce v organismu, vinou čehož dochází ke zhoršování projevů nemoci. Před vážným zničením páteře může nemocné chránit genetika. Podle studií se u nositelů znaku DRB1*0801 neobjevuje tak významné poškození páteře jako u ostatních. Naopak znak HLA-B27 riziko rozvoje Bechtěrevovy choroby zvyšuje.
Genetické předpoklady sice nikdo ovlivnit neumí, ale existuje spousta dalších faktorů, které změnit lze. Díky lepší životosprávě a důslednému dodržování léčebného režimu mohou projevy Bechtěrevovy nemoci někdy i velmi významně ustoupit.
(ivh)
Zdroje: - NATIONAL INSTITUTE OF ARTHRITIS AND MUSCULOSKELETAL DISEASES. Questions and Answers about Ankylosing Spondylitis. Dostupné z: www.niams.nih.gov - EVERYDAY HEALTH. Ankylosing Spondylitis Prognosis. Dostupné z: www.everydayhealth.com
Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
Dědičnost hraje důležitou roli při vzniku překvapivě velkého množství lidských chorob. Zjednodušeně lze říci, že nám rodiče dávají do vínku určitou pravděpodobnost, že se u nás dané onemocnění projeví, a to prostřednictvím genů, které od nich získáváme...
Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
Spondyloartritidy jsou skupina zánětlivých onemocnění nejen periferních kloubů, ale i páteře a sakroiliakálního skloubení. Pro tyto nemoci jsou typické podobné příznaky, tedy zánětlivá bolest zad a páteře a zánětem v místech, kde se šlachy upínají ke kostem...