Novinky

Jak probíhala Bechtěrevova choroba před cílenou léčbou?

Jak probíhala Bechtěrevova choroba před cílenou léčbou?

Myslíte, že na časné léčbě vaší páteře nezáleží? Právě naopak. Historické i poměrně nedávné zkušenosti ukazují, že to je ta jediná cesta, jak se vyhnout skutečně velkým potížím.

Nemoc, kterou dnes nazýváme ankylozující spondylitida, Bechtěrovova nemoc nebo prostě krátce bechtěrev, provází lidstvo už odnepaměti. A nejen lidstvo! Archeologické vykopávky ji prokázaly dokonce i u pravěkých zvířat. Jak ji archeologové poznali? Jednoduše. Nehybné zkostnatělé páteře připomínající bambusovou tyč přečkaly stovky tisíc let. Jaký název pro tuto nemoc používali naši pravěcí předci, bohužel nevíme, ale slušné slovo pro ni pravděpodobně neměli.

Každý pacient je sice jiný, ale rozvoj nemoci je neúprosný

Někteří nemocní trpí tzv. frustní formou nemoci, která sama od sebe postupuje velmi pomalu. Pohled na jejich klinický stav při velmi mírné léčbě by mohl navodit mylný dojem, že tento přístup je vhodný pro každého. Ostatky našich předků nám ale ukazují, jak drasticky vypadala neléčená agresivní ankylozující spondylitida. Velké trnovité nárůstky a srůsty obratlů, strnulé hrudní koše a poškozené klouby, to vše byly změny, ke kterým u nemocných docházelo. A není třeba se ohlížet do daleké minulosti, docházelo k nim i poměrně nedávno, kdy ještě nebyla k dispozici léčba, která by jim dokázala zabránit. Navíc změny nenastávají tiše a bez příznaků – předchází jim těžký zánět, který se vyznačuje především silnou bolestí.

Neléčit se je nešťastná volba

V dnešní době, kdy máme nejen prostředky k tlumení bolesti, ale i protizánětlivé léky a především biologickou léčbu, která dokáže autoimunitní procesy zastavit na molekulární úrovni, je život bez léčby zbytečně velkým rizikem. A nejde jen o subjektivní příznaky. Jakmile se v páteři rozvinou nevratné změny, léčba už může zabránit jen dalšímu zhoršování. Ztracenou pohyblivost páteři nevrátí.

Co si pomyslí naši potomci?

Co bude s naší civilizací za stovky tisíc let, nikdo neví. Možná bude zapomenuta a znovu objevována budoucími archeology. A právě teď můžeme rozhodnout o tom, jestli naši potomci budou žasnout nad tím, že u koster z našeho období je těžká spondylartritida vzácná.

Ne, o to jistě v tomto případě nejde v první řadě, důležité je, abyste prožili svůj život naplno i s bechtěrevem.

Jestli vaše páteř volá o pomoc, uposlechněte a dejte jí, co potřebuje. Zajděte k lékaři, nechte se důkladně vyšetřit a trvejte na účinné léčbě. Nedejte se, ani kdybyste měli pocit, že domoct se léčby je nesnadné. Žít s nemocí tak, jak ji zažívali naši předkové, je za dnešních podmínek zbytečné.

(pez)

 

Zdroj:

Zorab P. A. The historical and prehistorical background of ankylosing spondylitis. Proc R Soc Med. 1961; 54 (5): 415–420.

Hodnocení článku:
(1023 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
14. 10. 2015 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: