Novinky

Bolí Vás záda? Příčinu hledejte v životním stylu.

Bolí Vás záda? Příčinu hledejte v životním stylu.

V dnešní době stále roste výskyt bolestí zad, a to ve stále nižším věku. Podobně jako u jiných problémů i zde existuje určitá náchylnost ke vzniku bolestí zad.

V dnešní době stále roste výskyt bolestí zad, a to ve stále nižším věku. Podobně jako u jiných problémů i zde existuje určitá náchylnost ke vzniku bolestí zad.

Bolesti zad mohou mít různé příčiny

Na vzniku bolestí zad se podílejí na straně jedné faktory dědičné a na straně druhé faktory životního stylu. Základ vzniku bolestí zad nacházíme již v dětství a v dospívání. Nedostatek pohybu, sportu, nesprávné zatěžování páteře ve školních lavicích, nevhodná obuv, to vše se může už v mládí podepsat na vaší páteři.

Uvažuje se i o možném negativním vlivu časného postavování dítěte a pokusů o chůzi. V dospělosti je u celé řady povolání jednostranné a monotónní zatěžování páteře stereotypními pohyby. Nesmíme zapomenout ani na vyloženě špatný vliv sedavého zaměstnání, které přispívá k oslabení páteřních svalů (svalového korzetu).

Jaká jsou doporučení?

Lidé trpící bolestmi zad by se měli bránit příliš pohodlnému životu a snižující se tělesné aktivitě. S jednostranným přetěžováním páteře v některých povoláních (horníci, zubaři, číšníci) by se pacienti měli vyrovnávat pomocí kompenzačního tělocviku (to znamená procvičení těch částí těla, které nejsou při práci zatěžovány, a tak nastolit rovnováhu mezi svaly).

Pro páteř není také dobré dlouhé vysedávání u televize nebo časté používání auta jako dopravního prostředku nahrazujícího chůzi. Tedy aktivnější a zdravější životní styl. Ze sportovní činnosti je vhodná chůze po měkkém terénu a plavání, především naznak.

Obecná doporučení pro lidi s bolestivými zády nebo bez bolestí jsou:
  • správný způsob držení těla ve stoje a při chůzi (hlava, krk a hrudník v jedné ose, měkká a elastická obuv)
  • správné držení těla vsedě správný způsob zdvihání a držení břemen (předmět zdvihat z podřepu, využívat batohů na záda)
  • správná poloha těla při spánku (spát na měkkém lůžku s tvrdým podkladem, pouze jeden pružný malý polštářek, lépe spát na zádech či boku než na břiše)
Zdroj: www.ulekare.cz
Hodnocení článku:
(1375 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Mnoho lidí trpí během zimního období chronickými bolestmi zad, a to aniž by existovaly nějaké objektivní důvody jako zranění, nemoc nebo kostní poškození. Na vině by podle nejnovějších výzkumů mohl být i vitamín D, přesněji řečeno jeho nedostatek.
19. 12. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: