Novinky

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. O tom ale tento článek nebude. Naopak se dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních, které také mohou zmírnit nebo i zlikvidovat obtíže.

Sauna

V rámci prohřátí těla v sauně se prohřejí a uvolní i ztuhlé vazy a ploténky včetně chorobou postižené páteře a křížokyčelního kloubu. Do sauny lze jít „jen tak“ nebo její návštěvu zařadit třeba v rámci plavání, které je pro bechtěreviky jedním z nejvhodnějších sportů. Pozor – pro některé nemusí být sauna vhodná, třeba kvůli dalším onemocněním (srdce, plíce apod.), proto se raději poraďte se svým lékařem, než tuto nesportovní aktivitu zkusíte.

Masáž

Zejména masáž uklidňující a uvolňující, třeba po dlouhé procházce, plavání, jízdě na běžkách apod., svaly a okolní tkáně příjemně uvolní a naladí. Před sportem lze použít prohřívací masáž k zahřátí svalů. Vždy však masérovi sdělte, že se léčíte s Bechtěrevovou nemocí, aby tomu mohl masáž přizpůsobit.

Sex

Sexuální aktivity představují pro tělo více či méně náročné cvičení, při němž můžete uvolnit i protáhnout všechny svalové skupiny a ke slovu může přijít i posilování. Bonusem je příjemný prožitek a radost s navozením psychické pohody, což může celkově pozitivně zapůsobit na zdravotní stav. Nebraňte se sexu, ani když již máte omezenější pohyblivost – existuje mnoho různých poloh a jen tak se mazlit se dá vždy.

Tanec

Společenský tanec nebo třeba country tance, tj. tance, při nichž se neprovádějí akrobatické figury a kde nehrozí prudké otřesy páteře, mohou pro některé jedince představovat příjemný způsob, jak protáhnout tělo a potěšit mysl. Tato aktivita se může stát i sportovní, záleží na míře a provedení.

Hra na dechové hudební nástroje

Je poslední zde uvedenou nesportovní aktivitou. Pomáhá cvičit a udržovat v kondici mezižeberní svalstvo a kloubní struktury hrudníku včetně hrudní páteře. Přináší, zejména jste-li dobrými muzikanty, příjemný duševní požitek nejen pro vás, ale i pro okolí, ale hlavně usnadňuje dýchání.

(zak)

Hodnocení článku:
(1309 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty zvýšenému riziku, že se u nich rozvinou problémy s pohybovým aparátem. Ty si následně mohou časem vyžádat i chirurgický zákrok. Operace může výrazně zlepšit kvalitu života...
26. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: