Novinky

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období.

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní. Dvakrát častěji jsou postiženi muži, ale ani ženám se toto onemocnění nevyhýbá. Postižení pánevních kloubů může mít u žen vliv na průběh těhotenství a porodu.

Zhoršení nemoci bývá jen přechodné

Na rozdíl od revmatoidní artitidy, u které pacientky během těhotenství často pozorují zmírnění příznaků, se u těhotných s SA často průběh choroby nezmění nebo se přechodně příznaky nemoci zhorší. Více než polovina žen pozoruje v souvislosti s těhotenstvím a prvními 6 měsíci po porodu období vzplanutí choroby. Toto zhoršení bývá pouze přechodné.

Fakta o Bechtěrevově nemoci, těhotenství a porodu:

  • SA nepoškozuje vyvíjející se plod.
  • Předčasné porody nejsou u žen s SA častější než u zbývající populace.
  • Ženy s SA častěji než zdravé ženy rodí císařským řezem – týká se to asi třetiny pacientek a u poloviny z nich je právě SA důvodem operativního porodu.
  • Anesteziologové se při císařském řezu často vyhýbají spinální anestezii (způsob anestezie, kdy pacientka zůstává bdělá a podáním léku do páteřního kanálu se znecitliví pouze části těla od prsů dolů) ze strachu z ankylózy páteře (pevné spojení obratlů). Tomu je možno předejít provedením snímku páteře před otěhotněním, aby anesteziolog znal stav páteře.

Před otěhotněním je nutné po poradě s lékařem upravit léčbu:

  • V těhotenství nelze užívat imunosupresiva, biologickou léčbu a celkově podávané kortikoidy ve vyšších dávkách.
  • Metotrexát je nutné vysadit již tři měsíce před plánovaným otěhotněním.
  • Při užívání sulfasalazinu je nutné dodávat ženě před otěhotněním a v těhotenství kyselinu listovou, protože sulfasalazin blokuje její účinek.
  • Ženy s SA mohou kojit, ale je nutné vyhnout se některým lékům. Váš gynekolog a revmatolog vám jistě poradí.

(vesa)

Zdroj:
www.medversation.com
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1661 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Bojíte se, že budete mít za pár let z páteře bambusovou tyč? Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou, může se to stát. Jestli chcete vědět, proč tomu tak je a jak tomu zabránit, jste na správném místě.
10. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: