Novinky

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období.

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní. Dvakrát častěji jsou postiženi muži, ale ani ženám se toto onemocnění nevyhýbá. Postižení pánevních kloubů může mít u žen vliv na průběh těhotenství a porodu.

Zhoršení nemoci bývá jen přechodné

Na rozdíl od revmatoidní artitidy, u které pacientky během těhotenství často pozorují zmírnění příznaků, se u těhotných s SA často průběh choroby nezmění nebo se přechodně příznaky nemoci zhorší. Více než polovina žen pozoruje v souvislosti s těhotenstvím a prvními 6 měsíci po porodu období vzplanutí choroby. Toto zhoršení bývá pouze přechodné.

Fakta o Bechtěrevově nemoci, těhotenství a porodu:

  • SA nepoškozuje vyvíjející se plod.
  • Předčasné porody nejsou u žen s SA častější než u zbývající populace.
  • Ženy s SA častěji než zdravé ženy rodí císařským řezem – týká se to asi třetiny pacientek a u poloviny z nich je právě SA důvodem operativního porodu.
  • Anesteziologové se při císařském řezu často vyhýbají spinální anestezii (způsob anestezie, kdy pacientka zůstává bdělá a podáním léku do páteřního kanálu se znecitliví pouze části těla od prsů dolů) ze strachu z ankylózy páteře (pevné spojení obratlů). Tomu je možno předejít provedením snímku páteře před otěhotněním, aby anesteziolog znal stav páteře.

Před otěhotněním je nutné po poradě s lékařem upravit léčbu:

  • V těhotenství nelze užívat imunosupresiva, biologickou léčbu a celkově podávané kortikoidy ve vyšších dávkách.
  • Metotrexát je nutné vysadit již tři měsíce před plánovaným otěhotněním.
  • Při užívání sulfasalazinu je nutné dodávat ženě před otěhotněním a v těhotenství kyselinu listovou, protože sulfasalazin blokuje její účinek.
  • Ženy s SA mohou kojit, ale je nutné vyhnout se některým lékům. Váš gynekolog a revmatolog vám jistě poradí.

(vesa)

Zdroj:
www.medversation.com
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1510 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Zvládání Bechtěrevovy nemoci vyžaduje kromě podávání léků také pravidelné cvičení. Cykloturistika nejen ulevuje od bolesti, ale zmírňuje i příznaky a zpomaluje rozvoj onemocnění. Je však tím pravým sportem pro lidi s ankylozující spondylitidou?
24. 7. 2019 Bechtěrevova nemoc
Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Biomarkery předpoví průběh Bechtěrevovy nemoci

Německý výzkum v nedávné době objevil nové látky, jejichž hladina v plazmě souvisí s postupem Bechtěrevovy nemoci. Pokud se tyto látky osvědčí, mohly by pomoci lékařům v hodnocení závažnosti nemoci nebo se stát klíčem v nové terapii.
13. 8. 2013 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!

Trpíte Bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě tzv. sakroiliakální skloubení, tj. kloub mezi křížovou kostí a pánví, a klouby páteře. Někdy jsou ale prvním příznakem onemocnění právě oční změny.
24. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: