Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu jízdy na koni se zmiňovali již slavní lékaři Hippokrates a Galén.
Co však mohou od této sportovní disciplíny čekat nemocní s Bechtěrevovou nemocí? Jako u všeho v životě jsou to klady i zápory.
Léčivá jízda
Jízda na koni bezesporu organismu svědčí. I proto se můžeme například v lázních nebo rekreačních areálech setkat s nabídkou takových zdravotních jízd. A čím může prospívat?
Při pravidelných jízdách se zlepšuje držení těla.
Posiluje se též svalstvo.
Zvyšuje se schopnost koordinace pohybů.
Zlepšuje se psychický stav.
Nejčastějšími klienty rehabilitace s koněm jsou děti, kterým jízda pomáhá v psychickém i fyzickém vývoji.
Co hrozí?
Častou komplikací tohoto hobby jsou úrazy. Z německých statistik ovšem vyplývá, že až k celé polovině zranění dochází při manipulaci s koněm ve stáji. Na úrazech s přerušením míchy a ochrnutím se podle nich podílí jízda na koni jen přibližně jedním procentem. Z neúrazových komplikací se často ortopedové a revmatologové setkávají u jezdců s burzitidou neboli zánětem tíhového váčku, ale i s postižením páteře a přetížením meziobratlových plotének. A právě zde je, co se jízdy na koni týká, kámen úrazu při Bechtěrevově nemoci.
Rozporuplný verdikt
Na otázku, zda je při Bechtěrevově nemoci vhodná jízda na koni, bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. V počátečních stadiích onemocnění mohou pozitiva převážit nad možnými riziky, je však nutná lékařská kontrola předem – nejen od revmatologa, ale i od odborníka na držení těla. V pokročilejších stadiích již jasně převažují rizika a negativa, nehledě k neúměrnému riziku úrazu při nedostatečné pohyblivosti. Ovšem jen lékař, nejlépe sportovní, dokáže poradit, zda je v konkrétním případě pohyb na koni vhodný. Může též doporučit vhodný styl jízdy a naznačit, čeho se v zájmu zdraví zad vyvarovat.
Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.