Novinky

Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.

Bolest přichází v noci

Lidé trpící Bechtěrevovou chorobou bývají velmi často unavení a mnozí si stěžují na nedostatek spánku. Onemocnění totiž způsobuje záněty kloubů mezi jednotlivými obratli páteře, případně kloubu mezi páteří a pánví – tudíž o posilujícím odpočinku většinou nemůže být ani řeč. Příznaky nemoci se navíc obvykle zhoršují právě v noci.

Předspánková příprava

Včasná diagnóza a léčba nemoci může zmírnit příznaky, včetně bolestivosti, ztuhlosti a únavy. Máte-li ale přesto problémy s usínáním nebo se často v noci budíte, měli byste zdvojnásobit úsilí a svůj spánek zlepšit. Jak na to?

  • Prvním krokem je dodržovat základní spánkovou hygienu.
  • Držte se rutiny a choďte spát pokaždé ve stejnou dobu.
  • Před tím můžete zařadit protahovací cvičení nebo si dát horkou sprchu, ale pokud už s tím začnete, dělejte to pravidelně.
  • Než ulehnete, zklidněte se – není vhodná žádná namáhavá činnost ani sledování televize, lepší je poslech hudby nebo četba.
  • Vyhněte se před spaním těžkým jídlům a pití – je mnohem těžší spát s plným žaludkem nebo močovým měchýřem (to vás v noci zbytečně bude budit). Platí to i o kofeinu a alkoholu.
  • Ujistěte se, že je ve vaší ložnici tma a ticho.

Pár rad pro kvalitní odpočinek

  • Bechtěrevici by měli mít v ložnici tepleji, protože chlad zvyšuje bolest a způsobuje ztuhlost.
  • Matraci byste měli mít pevnou, ale ne moc tvrdou.
  • Zkuste spát bez polštáře (ten může zhoršit bolest kloubů v krku) nebo zvolte pod hlavu jako alternativu složený ručník.
  • Po probuzení je vaše tělo ztuhlejší, proto potřebuje trochu pohybu. Skvělé jsou teplé sprchy, neboť teplo pomáhá zvýšit průtok krve do pokožky. Lepší než sprcha jsou ale jemné, opakované pohyby, které nebolí – s těmi pomůže váš fyzioterapeut.

(aši)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1589 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: