Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
Deset rad, jak na to
Základem je kvalitní, dostatečně pevná matrace. Nemá být ani příliš tvrdá, ani moc měkká. Spánek na moc poddajné matraci může vést k prohloubení deformace páteře.
Nechte si s výběrem matrace poradit. Nevybírejte primárně podle ceny – několik ušetřených stokorun se může prodražit. Na druhou stranu ani to nejdražší nemusí být nejlepší. Ptejte se ve specializovaném obchodě nebo ve zdravotnických potřebách.
Než matraci koupíte, zkuste si na ni lehnout asi na dvacet minut. V dobrých obchodech je to bráno jako samozřejmost, přece jenom vybíráte výrobek, který vám má sloužit řadu let.
Vodní lůžko není vhodné, neposkytuje zádům dostatečnou oporu.
Vysoké polštáře nepořizujte, mohou podpořit abnormální postavení krční páteře. Někteří lékaři doporučují dát si pod hlavu raději složenou osušku. Nepodkládejte si polštářem ani nohy.
Nespěte na boku ani stočení do klubíčka, nejlépe je ležet na břiše nebo na zádech.
Nosíte-li korzet, odložte ho před spaním.
Zkuste se před usnutím protáhnout.
Madlo nebo opěrka na zdi vedle lůžka vám může usnadnit vstávání.
Promluvte si o spánku, výběru postele a matrace i se svým revmatologem nebo fyzioterapeutem.
Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.
Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
Projevy ankylozující spondylitidy neboli Bechtěrevovy choroby se obvykle začínají prvně projevovat před třicátým rokem věku. Průběh nemoci je ale vysoce variabilní a závisí na spoustě faktorů.