Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
Deset rad, jak na to
Základem je kvalitní, dostatečně pevná matrace. Nemá být ani příliš tvrdá, ani moc měkká. Spánek na moc poddajné matraci může vést k prohloubení deformace páteře.
Nechte si s výběrem matrace poradit. Nevybírejte primárně podle ceny – několik ušetřených stokorun se může prodražit. Na druhou stranu ani to nejdražší nemusí být nejlepší. Ptejte se ve specializovaném obchodě nebo ve zdravotnických potřebách.
Než matraci koupíte, zkuste si na ni lehnout asi na dvacet minut. V dobrých obchodech je to bráno jako samozřejmost, přece jenom vybíráte výrobek, který vám má sloužit řadu let.
Vodní lůžko není vhodné, neposkytuje zádům dostatečnou oporu.
Vysoké polštáře nepořizujte, mohou podpořit abnormální postavení krční páteře. Někteří lékaři doporučují dát si pod hlavu raději složenou osušku. Nepodkládejte si polštářem ani nohy.
Nespěte na boku ani stočení do klubíčka, nejlépe je ležet na břiše nebo na zádech.
Nosíte-li korzet, odložte ho před spaním.
Zkuste se před usnutím protáhnout.
Madlo nebo opěrka na zdi vedle lůžka vám může usnadnit vstávání.
Promluvte si o spánku, výběru postele a matrace i se svým revmatologem nebo fyzioterapeutem.
Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces.
Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
Při vzniku revmatologických chorob hraje roli kromě jiného také dědičnost. Jak je to ale konkrétně u některých z nich? Bechtěrevova choroba patří mezi revmatologická autoimunitní onemocnění s nejpatrnějším genetickým vlivem...
12. 9. 2010
Bechtěrevova nemoc
Pro provoz těchto webových stránek využíváme soubory cookies. Využíváním našeho webu s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Souhlasím