Novinky

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Dieta sice tuto nemoc nevyléčí, ale může vhodně doplnit léky a rehabilitaci, a částečně tak napomoci k úlevě od obtíží.

Jednoduše a správně

  1. Obezita – snažte se vyvarovat nadváhy. Příjem energie by měl odpovídat jejímu výdeji.
  2. Pozor na kyselinu – arašídová (arachidonová) kyselina napomáhá rozvoji zánětu, omezte proto potraviny, které této látky mají větší množství. Jde především o červené (vepřové a hovězí) maso a uzeniny. Dejte přednost raději bílému a rybímu masu.
  3. Rozmanitá strava – k zajištění přívodu většiny vitamínů, minerálů a stopových prvků postačuje různorodé jídlo. Zvláště stopové prvky jako selen a zinek, které mají mít u revmatických onemocnění příznivý vliv, je lépe přijímat v přirozené formě, například v ořechách a rybím masu. Nadbytek těchto prvků může naopak zdraví ohrožovat. Totéž platí o vitamínech – tělo lépe využije vitamíny z ovoce a zeleniny než ze syntetických preparátů.
  4. Pečivo – dávejte přednost celozrnnému před bílým. Obsahuje více vlákniny a stopových prvků, napomáhá též dobrému trávení.
  5. Ovoce a zelenina – snažte se jíst je opravdu denně.
  6. Mléčné výrobky – dbejte na dostatečný příjem vitamínu D a různých výrobků z mléka.
  7. Pitný režim – pokuste se vypít denně alespoň 2 litry tekutin, nejlépe čisté vody, bylinných čajů nebo ovocných šťáv.

Buďte obezřetní

Na internetu a v některých časopisech kolují "zaručené" recepty, jak Bechtěrevovu nemoc vyléčit nebo zpomalit. Vznikaly v době, kdy se tato choroba nedala účinně léčit, tj. před zavedením biologické léčby. Jde především o radikální diety nebo kúry hladovkou, ale i o více či méně skrytou reklamu na některé potravinové doplňky. Některé z těchto postupů fungují teoreticky, ale v praxi jejich efekt nikdo neověřil, jiné mohou zdraví vážně poškodit. I zde proto platí – pokud se chystáte změnit jídelníček nebo začít užívat jakýkoli jiný přípravek, poraďte se s lékařem.

(jav)

Zdroj:
www.fet-ev.eu
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(2904 hodnocení - 2,5 z 5)

Další doporučené články

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Může operace bechtěrevikovi narovnat páteř?

Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy nemoci a příbuzných onemocnění vystavuje pacienty zvýšenému riziku, že se u nich rozvinou problémy s pohybovým aparátem. Ty si následně mohou časem vyžádat i chirurgický zákrok. Operace může výrazně zlepšit kvalitu života...
26. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
30. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.
1. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: