Novinky

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Dieta sice tuto nemoc nevyléčí, ale může vhodně doplnit léky a rehabilitaci, a částečně tak napomoci k úlevě od obtíží.

Jednoduše a správně

  1. Obezita – snažte se vyvarovat nadváhy. Příjem energie by měl odpovídat jejímu výdeji.
  2. Pozor na kyselinu – arašídová (arachidonová) kyselina napomáhá rozvoji zánětu, omezte proto potraviny, které této látky mají větší množství. Jde především o červené (vepřové a hovězí) maso a uzeniny. Dejte přednost raději bílému a rybímu masu.
  3. Rozmanitá strava – k zajištění přívodu většiny vitamínů, minerálů a stopových prvků postačuje různorodé jídlo. Zvláště stopové prvky jako selen a zinek, které mají mít u revmatických onemocnění příznivý vliv, je lépe přijímat v přirozené formě, například v ořechách a rybím masu. Nadbytek těchto prvků může naopak zdraví ohrožovat. Totéž platí o vitamínech – tělo lépe využije vitamíny z ovoce a zeleniny než ze syntetických preparátů.
  4. Pečivo – dávejte přednost celozrnnému před bílým. Obsahuje více vlákniny a stopových prvků, napomáhá též dobrému trávení.
  5. Ovoce a zelenina – snažte se jíst je opravdu denně.
  6. Mléčné výrobky – dbejte na dostatečný příjem vitamínu D a různých výrobků z mléka.
  7. Pitný režim – pokuste se vypít denně alespoň 2 litry tekutin, nejlépe čisté vody, bylinných čajů nebo ovocných šťáv.

Buďte obezřetní

Na internetu a v některých časopisech kolují "zaručené" recepty, jak Bechtěrevovu nemoc vyléčit nebo zpomalit. Vznikaly v době, kdy se tato choroba nedala účinně léčit, tj. před zavedením biologické léčby. Jde především o radikální diety nebo kúry hladovkou, ale i o více či méně skrytou reklamu na některé potravinové doplňky. Některé z těchto postupů fungují teoreticky, ale v praxi jejich efekt nikdo neověřil, jiné mohou zdraví vážně poškodit. I zde proto platí – pokud se chystáte změnit jídelníček nebo začít užívat jakýkoli jiný přípravek, poraďte se s lékařem.

(jav)

Zdroj:
www.fet-ev.eu
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(2807 hodnocení - 2,5 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
14. 10. 2015 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: