Novinky

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Dieta sice tuto nemoc nevyléčí, ale může vhodně doplnit léky a rehabilitaci, a částečně tak napomoci k úlevě od obtíží.

Jednoduše a správně

  1. Obezita – snažte se vyvarovat nadváhy. Příjem energie by měl odpovídat jejímu výdeji.
  2. Pozor na kyselinu – arašídová (arachidonová) kyselina napomáhá rozvoji zánětu, omezte proto potraviny, které této látky mají větší množství. Jde především o červené (vepřové a hovězí) maso a uzeniny. Dejte přednost raději bílému a rybímu masu.
  3. Rozmanitá strava – k zajištění přívodu většiny vitamínů, minerálů a stopových prvků postačuje různorodé jídlo. Zvláště stopové prvky jako selen a zinek, které mají mít u revmatických onemocnění příznivý vliv, je lépe přijímat v přirozené formě, například v ořechách a rybím masu. Nadbytek těchto prvků může naopak zdraví ohrožovat. Totéž platí o vitamínech – tělo lépe využije vitamíny z ovoce a zeleniny než ze syntetických preparátů.
  4. Pečivo – dávejte přednost celozrnnému před bílým. Obsahuje více vlákniny a stopových prvků, napomáhá též dobrému trávení.
  5. Ovoce a zelenina – snažte se jíst je opravdu denně.
  6. Mléčné výrobky – dbejte na dostatečný příjem vitamínu D a různých výrobků z mléka.
  7. Pitný režim – pokuste se vypít denně alespoň 2 litry tekutin, nejlépe čisté vody, bylinných čajů nebo ovocných šťáv.

Buďte obezřetní

Na internetu a v některých časopisech kolují "zaručené" recepty, jak Bechtěrevovu nemoc vyléčit nebo zpomalit. Vznikaly v době, kdy se tato choroba nedala účinně léčit, tj. před zavedením biologické léčby. Jde především o radikální diety nebo kúry hladovkou, ale i o více či méně skrytou reklamu na některé potravinové doplňky. Některé z těchto postupů fungují teoreticky, ale v praxi jejich efekt nikdo neověřil, jiné mohou zdraví vážně poškodit. I zde proto platí – pokud se chystáte změnit jídelníček nebo začít užívat jakýkoli jiný přípravek, poraďte se s lékařem.

(jav)

Zdroj:
www.fet-ev.eu
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(2806 hodnocení - 2,5 z 5)

Další doporučené články

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: