Novinky

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.

Ulevte bolavým zádům

  • Spěte na kvalitní matraci – zvykněte si spát na pevné (ale ne vysloveně tvrdé) matraci. Nejlepší pod hlavu je tenký polštář, který při spaní na zádech spolu s přiměřeně tuhou matrací drží přirozené postavení páteře.
  • Pořiďte si pevnou židli se vzpřímeným opěradlem – židle by měla být tak vysoká a tak tvarovaná, abyste v kolenou a kyčlích měli při sezení pravý úhel. Tím docílíte správného zapojení zádových svalů.
  • Pokud možno nepoužívejte korzety – snažte se, aby vaši páteř držely její svaly, ne korzet. Svaly a klouby páteře tvoří jednu funkční jednotku, když svaly ochabnou, přenese se větší zatížení na páteř. Ta potom více bolí.
  • Máte-li kila navíc, zbavte se jich – každé kilo tuku navíc, které s sebou denně nosíte, zbytečně zatěžuje vaše klouby a páteř. Ty trpí už ankylozující spondylitidou, tak proč jim ještě přitěžovat?

Jak lépe zvládnout běžný den

  • Horká sprcha ráno – pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a klouby a rozhýbat je po nočním klidu.
  • Pokud jste dlouho v jedné pozici, dejte si pauzu a protáhněte se – to platí jak pro dlouhé stání, tak i sezení, třeba v kanceláři nebo na dlouhých cestách autem. V autě můžete k podpoře zad použít malý polštářek pod bederní páteř. Pokud vám dělá potíže rozhlížení se, dají se sehnat větší zrcátka, která pokryjí více prostoru než ta obyčejná.
  • Buďte společensky aktivní – máte-li pocit, že jste se svojí nemocí sami, zkuste se připojit ke společnosti, která nemocné sdružuje (např. Klub bechtěreviků). Můžete tak získat přátele, kteří mají vlastní zkušenosti s nemocí, vašim problémům budou rozumět a pomůžou vám je překonat.

(uli)

Zdroj: ehealthmd.com

Hodnocení článku:
(1784 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?
18. 6. 2019 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: