Novinky

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.

Ulevte bolavým zádům

  • Spěte na kvalitní matraci – zvykněte si spát na pevné (ale ne vysloveně tvrdé) matraci. Nejlepší pod hlavu je tenký polštář, který při spaní na zádech spolu s přiměřeně tuhou matrací drží přirozené postavení páteře.
  • Pořiďte si pevnou židli se vzpřímeným opěradlem – židle by měla být tak vysoká a tak tvarovaná, abyste v kolenou a kyčlích měli při sezení pravý úhel. Tím docílíte správného zapojení zádových svalů.
  • Pokud možno nepoužívejte korzety – snažte se, aby vaši páteř držely její svaly, ne korzet. Svaly a klouby páteře tvoří jednu funkční jednotku, když svaly ochabnou, přenese se větší zatížení na páteř. Ta potom více bolí.
  • Máte-li kila navíc, zbavte se jich – každé kilo tuku navíc, které s sebou denně nosíte, zbytečně zatěžuje vaše klouby a páteř. Ty trpí už ankylozující spondylitidou, tak proč jim ještě přitěžovat?

Jak lépe zvládnout běžný den

  • Horká sprcha ráno – pomáhá uvolnit ztuhlé svaly a klouby a rozhýbat je po nočním klidu.
  • Pokud jste dlouho v jedné pozici, dejte si pauzu a protáhněte se – to platí jak pro dlouhé stání, tak i sezení, třeba v kanceláři nebo na dlouhých cestách autem. V autě můžete k podpoře zad použít malý polštářek pod bederní páteř. Pokud vám dělá potíže rozhlížení se, dají se sehnat větší zrcátka, která pokryjí více prostoru než ta obyčejná.
  • Buďte společensky aktivní – máte-li pocit, že jste se svojí nemocí sami, zkuste se připojit ke společnosti, která nemocné sdružuje (např. Klub bechtěreviků). Můžete tak získat přátele, kteří mají vlastní zkušenosti s nemocí, vašim problémům budou rozumět a pomůžou vám je překonat.

(uli)

Zdroj: ehealthmd.com

Hodnocení článku:
(2180 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Podivuhodný život V. M. Bechtěreva

Ruský neurolog, psychiatr a fyziolog Vladimír Michajlovič Bechtěrev je známý zejména díky Bechtěrevově nemoci, kterou poprvé popsal právě on. Význam tohoto lékaře a vědce v dějinách medicíny byl však mnohem větší.
21. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: