Novinky

Nemusíte být bechtěrevik, aby Vás bolela záda

Nemusíte být bechtěrevik, aby Vás bolela záda

Naši vzdálení předkové se pohybovali nejčastěji po všech čtyřech končetinách. Se vzpřímením postavy najednou vznikly nové požadavky na páteř.

Naši vzdálení předkové se pohybovali nejčastěji po všech čtyřech končetinách. Tomu byla uzpůsobena i jejích páteř. Se vzpřímením postavy najednou vznikly nové náročné požadavky na její stabilitu i funkci. Došlo k poměrně rychlé změně jejího tvaru z obloukovité na dvakrát esovitě prohnutou. Daní za tuto rychlou a náročnou změnu jsou tak časté a obtížně léčitelné bolesti zad.

Příčin bolesti zad může být mnoho

Počet lidí sužovaných bolestmi zad se stále zvyšuje. Odhaduje se, že aspoň jednou za život trpí problémy s páteří nejméně 80 % lidí.Ještě výhružnější je procento popisující výskyt bolestí zad u dětí - 75 %. Bolesti zad se vyskytují dokonce ještě častěji než bolesti hlavy.

Bolest zad může být náhlá (akutní) nebo dlouhodobá (chronická). Jako akutní jsou označovány všechny případy, kdy průběh bolestí nepřesáhne dobu třech měsíců. O chronické bolesti zad se mluví tehdy, trvá-li déle než tři měsíce, nebo vyskytne-li se akutní bolest nejméně dvakrát za rok. Zdravotní i sociální význam bolestí zad je obrovský a stále se zvětšuje. Důkazem je již jen skutečnost, že jsou vůbec nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

Projevy

Bolesti zad jsou nejčastěji lokalizovány jen do určitého úseku páteře - krční hrudní nebo bederní. Bolesti často vyzařují do okolí, jsou spojeny s omezením hybnosti páteře a závisí na pohybu a námaze. Bolesti zad jsou nepříjemné, často nás však nijak zásadně neohrožují. Někdy mohou být však příznakem vážného onemocnění. Takové bolesti mají většinou určité charakteristické znaky.

Varovným příznakem jsou zejména:
  • Bolesti zad v klidu a v noci - mohou být projevem zánětlivého nebo nádorového postižení.
  • Bolesti zad spojené s poruchami hybnosti a citlivosti končetin nebo s poruchou vyprazdňování - mohou být projevem vážného poškození nervů.
  • Bolesti zad spojené s bolestmi břicha.
  • Bolesti zad spojené se zvýšenou teplotou - mohou být projevem celkového nebo místního zánětlivého postižení.

Co dělat, když Vás bolí záda?

Pro akutní zklidnění náhlých bolestí je obvykle nejúčinnější klid, úlevová poloha na lůžku a aplikace suchého tepla. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti není možné doporučit. Léčba bolesti neřeší podstatu onemocnění. Navíc každé užívání léků je spojeno s možným výskytem nežádoucích účinků.

Pokud se vyskytnou náhlé bolesti signalizující postižení míšního nervu - bolest spojená s poruchou hybnosti a citlivosti, poruchy vyprazdňování - je nutná neprodlená návštěva lékaře.

Jaká je léčba?

Lékař Vám při první návštěvě nejdříve pečlivě vyšetří celou páteř. Zhodnotí její zakřivení a rozsah pohybu, pohmatem prověří napětí svalů v nejbližším okolí páteře. Dále obvykle vyšetří hybnost a citlivost Vašich končetin a základní šlachové reflexi.

U nezávažných bolestí zad se obvykle doporučuje pouze krátkodobý klid na lůžku a podávání léků proti bolesti. Ukazuje se totiž, že při pracovní neschopnosti a dlouhodobém klidu se až pětkrát zvyšuje riziko dlouhodobého přetrvávání obtíží a „útěku“ nemocného do invalidního důchodu.

Léčba se v zásadě liší u bolestí krátkodobých, které netrvají déle než jeden týden a u bolestí trvajících delší období.

U krátkodobých bolestí je vhodná úlevová poloha na lůžku, aplikace suchého tepla na bolestivé místo, podávání léků proti bolesti. Po ústupu bolestí následuje další rehabilitační péče - učení základních cviků na posílení svalového korzetu, cviky ve vodě, plavání.

U bolestí trvajících déle než jeden týden Vám lékař provede důkladné vyšetření páteře. Zhotoví rentgenový snímek, zajistí Vám neurologické vyšetření a odebere krev na průkaz případného zánětu. Dále je potom možné možno doplnit další speciální vyšetření jako je vyšetření pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI), popřípadě odběrem mozkomíšního moku tzv. lumbální punkcí.

Léčba dlouhodobých bolestí závisí na typu odhalené příčiny. Zahrnuje široké spektrum od jednoduchých cviků přes nejrůznější podpůrné protetické pomůcky až po náročné neurochirurgické výkony.

Jak si pomůžete sami

Většina bolestí zad je způsobena nevhodným životním režimem. Nedostatek fyzické aktivity, nevhodná zátěž na páteř při práci, používání nevhodných židlí a lůžek. Ani se sportem se to ovšem nemá přehánět. Neúměrná nevyvážená zátěž na páteř vede jen k dalšímu prohlubování obtíží.

Vhodnou tělesnou aktivitu, volbu židle, pracovního stolu i lůžka je vhodné konzultovat s odborníkem - rehabilitačním pracovníkem nebo ergoterapeutem.

Zdroj: www.ulekare.cz

Hodnocení článku:
(2151 hodnocení - 3,6 z 5)

Další doporučené články

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
14. 10. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.
3. 7. 2017 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: