Novinky

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.

Bolest se většinou neobjevuje sama od sebe, ale je spojená s nějakou aktivitou či pohybem. Proto ve chvíli, kdy udeří, přestaňte s tím, co právě děláte, a zamyslete se, zda provádíte všechny pohyby správně, nebo zda nejste například zkroucení u pracovního stolu. Uvědomte si, v jakých pozicích trávíte většinu dne, a snažte se je provádět co nejlépe.

Prosedět se k problému

Největším nepřítelem bederní páteře je sedavé zaměstnání. Dlouhé hodiny strávené na židli či v sedačce auta bez toho, abychom se na sezení pořádně soustředili, se dříve nebo později na našich zádech musí projevit. V případě akutních potíží nebo po úrazu by lidé dokonce neměli sedět ani řídit vůbec. Pokud po většinu dne sedíte, věnujte pozornost následujícím doporučením:

  • Ujistěte se, že pracovní plocha je pro vás v pohodlné výšce. Pokud se při práci přistihnete, že se hrbíte nebo naopak zvedáte ramena, upravte výšku židle tak, abyste měli ruce volně položené na pracovní desce při rovných zádech.
  • Používejte židle s pevnou oporou pro bederní páteř nebo se opřete o polštářek či srolovaný ručník. Pomocníkem může být i lehce vyfouknutý speciální opěrný balónek.
  • Pozor je třeba dávat i při vstávání. Důležité je neohýbat se v pase a nehrbit se při tom. Odborníci doporučují při vstávání posunout tělo až na okraj židle a nohy nechat přesně pod ním. Ve chvíli zvedání se soustřeďte na to, aby vaše páteř zůstala rovná a neohnula se v pase.
  • Stejně tak jako při sezení v kanceláři i při řízení je nutné mít bederní páteř pevně opřenou. Mějte tedy i v autě po ruce polštář nebo zmiňovaný balón. Správně by také boky měly být při řízení auta níž než kolena. Na dlouhých cestách nezapomeňte na pravidelné přestávky s krátkou procházkou.
  • Při vystupování z auta dejte nejprve obě nohy ven z vozu a vstaňte opět pokud možno s rovnými zády.

Rozcvička je fajn

Lidé se sedavým zaměstnáním mají během dne přirozeného pohybu málo a svou pozici mnohokrát nezmění. Je proto vhodné nastavit si budíka a každou hodinu se protáhnout, srovnat si záda nebo se projít. Podobný problém mají i ti, kteří naopak v práci opakují stále stejný monotónní pohyb. I pro ty je rozcvička jednou za hodinu velmi vhodná.

(jez)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2033 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Konec roku je pro mnohé z nás očekávaným a radostným obdobím roku. Vánoční svátky, Silvestr a Nový rok však vyžadují spoustu příprav a osobního nasazení. Účastnit se množství večírků a rodinných setkání je náročné pro zdravého člověka, natož pro jedince s Bechtěrevovou chorobou. Vánoční shon by ale neměl představovat alibi pro nedodržování léčby a zanedbávání každodenního cvičení.
19. 12. 2019 Bechtěrevova nemoc
Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: