Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
Deset rad, jak na to
Základem je kvalitní, dostatečně pevná matrace. Nemá být ani příliš tvrdá, ani moc měkká. Spánek na moc poddajné matraci může vést k prohloubení deformace páteře.
Nechte si s výběrem matrace poradit. Nevybírejte primárně podle ceny – několik ušetřených stokorun se může prodražit. Na druhou stranu ani to nejdražší nemusí být nejlepší. Ptejte se ve specializovaném obchodě nebo ve zdravotnických potřebách.
Než matraci koupíte, zkuste si na ni lehnout asi na dvacet minut. V dobrých obchodech je to bráno jako samozřejmost, přece jenom vybíráte výrobek, který vám má sloužit řadu let.
Vodní lůžko není vhodné, neposkytuje zádům dostatečnou oporu.
Vysoké polštáře nepořizujte, mohou podpořit abnormální postavení krční páteře. Někteří lékaři doporučují dát si pod hlavu raději složenou osušku. Nepodkládejte si polštářem ani nohy.
Nespěte na boku ani stočení do klubíčka, nejlépe je ležet na břiše nebo na zádech.
Nosíte-li korzet, odložte ho před spaním.
Zkuste se před usnutím protáhnout.
Madlo nebo opěrka na zdi vedle lůžka vám může usnadnit vstávání.
Promluvte si o spánku, výběru postele a matrace i se svým revmatologem nebo fyzioterapeutem.
Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
Konec roku je pro mnohé z nás očekávaným a radostným obdobím roku. Vánoční svátky, Silvestr a Nový rok však vyžadují spoustu příprav a osobního nasazení. Účastnit se množství večírků a rodinných setkání je náročné pro zdravého člověka, natož pro jedince s Bechtěrevovou chorobou. Vánoční shon by ale neměl představovat alibi pro nedodržování léčby a zanedbávání každodenního cvičení.
Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.