Novinky

I s revmatem se lze stát rodičem. Je ale třeba vše dobře naplánovat

I s revmatem se lze stát rodičem. Je ale třeba vše dobře naplánovat

Přestože mohou touto nepříjemnou nemocí trpět i muži, nemocných žen je třikrát více. Mnoho pacientek bývá diagnostikováno mezi 20. a 30. rokem, což je doba, kdy chtějí obvykle plánovat rodinu.

Přestože mohou touto nepříjemnou nemocí trpět i muži, nemocných žen je třikrát více. Mnoho pacientek bývá diagnostikováno mezi 20. a 30. rokem, což je doba, kdy chtějí obvykle plánovat rodinu. Existuje přijatelné řešení?

Pro klidný start  

  • Revmatoidní artritida přináší řadu nežádoucích účinků, proto je nutné, abyste mateřství pečlivě zvážila a také se na něj dobře přichystala.
  • Dokud nejste psychicky ani fyzicky připravená otěhotnět, používejte antikoncepci.
  • Nebojte se, že by mohla nemoc poškodit vaše dítě – ve skutečnosti se u 70 až 80 % těhotných revmatiček stav zlepší a jsou téměř bez příznaků. Ačkoliv nepatrné množství žen s artritidou může potratit nebo porodit dítě s nízkou porodní hmotností, drtivá většina má normální těhotenství bez komplikací.
  • Mějte trpělivost, když se pokoušíte otěhotnět. Říká se sice, že revmatoidní artritida snižuje plodnost, odborníci s tímto názorem ale nesouhlasí. Možným vysvětlením, proč to nejde hned, je spíše zvýšená únava a snížená sexuální touha z důvodu bolestivosti.

Léčbu řešte s odborníkem

  • Některé léky, které užíváte, mohou způsobit vrozené vady plodu. Proto je důležité, abyste se poradila se svým lékařem o změně terapie několik měsíců předtím, než otěhotníte. Se správnou léčbou a prenatální péčí jsou děti narozené maminkám revmatičkám zdravé stejně jako ostatní.
  • Díky cílené léčbě se navíc mnohonásobně zlepšuje budoucnost nemocných žen, které tak mohou po celá desetiletí kolem svých dětí fungovat naprosto normálně.
  • Jakmile se chystáte na početí, domluvte se s revmatologem na možném vysazení jistých přípravků. Některé by neměly být užívané dokonce už 2 roky před plánovaným početím (např. Leflunomid).
  • Navštěvujte během těhotenství pečlivě svého lékaře – revmatolog pomůže rozhodnout o plánu léčby, která zahrnuje nejen kontrolu příznaků nemoci, ale také bezpečnosti pro vaše dítě. Nízké dávky např. prednisonu jsou obecně považovány za bezpečné i během gravidity a stejně tak i hydroxychlorochin a sulfasalazin.

(aši)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(899 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: