Novinky

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.

Také provázejí výhřez ploténky nebo některá onemocnění svalově-kosterní soustavy včetně Bechtěrevovy nemoci, artrózy a revmatoidní nebo jiné artritidy.

Každé nemoci, co její jest

Nejlepší je cílená léčba podle příčiny obtíží. Proto je před léčebnými doporučeními nutné nejprve zjistit příčinu bolestí zad. Prosté přetížení speciální léčebný zásah nevyžaduje, zatímco ankylozující spondylitida, revmatoidní artritida, psoritická artritida či infekční artritida, nádorové onemocnění či úraz vyžadují speciální léčebný přístup šitý na míru dané nemoci.

Kdy bolest alarmuje

Něco jiného je "jen" nepříjemná bolest, která však nepůsobí další obtíže a nezhoršuje se, a něco jiného zas bolest, která se stupňuje a/nebo je doprovázena dalšími obtížemi, zejména teplotou, bolestmi dalších kloubů, poruchami hybnosti nebo otoky. Lékaře je třeba urychleně vyhledat, zejména pokud je bolest spojená se změnami hybnosti či citlivosti, a to nejen zad, ale například dolních končetin nebo oblasti rozkroku, či pokud je doprovázena poruchou vyměšování moči a stolice. Také teplota a celkový pocit nemoci by měly vést k návštěvě lékaře, mohou totiž signalizovat například infekci ledvin apod.

Jak si pomůžeme sami

Vyloučí-li lékař závažnou nebo speciální příčinu obtíží, nastupuje nespecifická („obecná“) léčba, zaměřená především na ústup obtíží. Ta zahrnuje obvykle léky proti bolesti, případně proti otoku, a léky na uvolnění případných svalových zatuhlin. Kromě toho je však vhodná a často i nutná nefarmakologická léčba obtíží.
  • Pokud možno nesetrvávat na lůžku déle než tři dny. Pak začíná nastupovat oslabení svalové síly, které může zhoršit bolesti.
  • Vhodné cvičení k rozcvičení zatuhlých či namožených svalů. Často pomáhá nejdříve chůze a opatrný strečink. Mělo by se cvičit jen do nástupu bolesti. Přesné cviky by vás měli naučit na rehabilitaci, kde by také měly být kontrolovány pokroky dosažené cvičením, neboť jen cvičení na hodině rehabilitace nestačí. Je nutno pokračovat ve cvičení každý den doma.
  • Teplé a studené obklady, případně koupele. Co je vhodné právě pro vás, určí ošetřující lékař.
  • Je-li to možné, pokračovat v pracovním procesu, jelikož často z psychického hlediska podporuje uzdravení. Zároveň je však třeba vyvarovat se dlouhému sezení. Sed je zejména pro bedra a kříž velmi zatěžující poloha a může obtíže zhoršovat a fixovat.

(zak)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1433 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu jízdy na koni se zmiňovali již slavní lékaři Hippokrates a Galén.
19. 5. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: