Novinky

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Zimní aktivity obecně patří k těm nejnebezpečnějším. Důležité je proto kvalitní vybavení a ochranné pomůcky. Jak se co nejlépe připravit?

Během posledních desetiletí mluví odborníci často o tom, že fyzická nečinnost vede k mnoha chronickým onemocněním, která často souvisejí s nadváhou až obezitou. Na druhou stranu vzniká následkem sportování spousta zranění. Pokud vás trápí nějaké revmatické onemocnění, hledejte kompromis. Při výběru sportu vždy mějte na paměti svůj věk, zdravotní stav i případná rizika. Důležité je zvážit také náklady na vybavení, včetně ochranných pomůcek.

Od hokeje po horskou turistiku

Každému zájemci o zimní sporty se nabízí celá řada možností. Může si vybírat ze široké škály individuálních nebo kolektivních (týmových) aktivit, ke kterým patří například:

  • hokej,
  • lyžování,
  • běžkování,
  • bruslení,
  • snowboarding,
  • zimní pěší turistika.

Na vybavení nešetřete 

Při výběru sportovního vybavení je rozumné kupovat zboží vyšší kvality. Levnější výrobky nemusí být odolné a mohly by selhat v situacích, kdy na nich závisí zdraví či život uživatele. Vše by mělo správně sedět, zajišťovat patřičné pohodlí a hlavně bezpečnost. Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo můžete vsadit na zkušené prodejce v obchodě. Ujistěte se, že vybavení kupujete od renomovaných výrobců.

Utajený problém 

Většina jedinců, kteří se objednají ke konzultaci na klinikách sportovního lékařství, jsou mladí a zdraví sportovci s poraněními souvisejícími s provozováním konkrétního sportu. Mohou však trpět nemocemi, o kterých doposud nevěděli. Některé revmatické choroby totiž začínají nenápadně a dokážou napodobovat zranění související se sportem. Například bolest a ztuhlost v dolní části zad může u mladých mužů patřit k prvním příznakům ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy nemoci). Vzhledem k tomu, že revmatická onemocnění často postihují pohybové ústrojí, mohou se „tvářit“ jako úrazové stavy. Proto je při jakýchkoliv dlouhotrvajících potížích namístě navštívit odborníka.

Osoby trpící některou z revmatických chorob by se rozhodně neměly sportování vyhýbat. Po poradě s lékařem jim může provozování vhodného typu sportu naopak velmi prospět.

(hah)

Zdroje:

http://www.scholastic.com/browse/article.jsp?id=1431

http://www.schriever.af.mil/News/Commentaries/Display/Article/279527/winter-sports-choosing-the-right-equipment-key-to-safety/

https://myhealth.alberta.ca/Alberta/Pages/winter-sport-and-recreation-safety-overview.aspx

https://www.nature.com/articles/nrrheum.2017.75

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937522

Hodnocení článku:
(1584 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Zkroťte bechtěreva biologickou léčbou a pravidelným cvičením

Bechtěrevova choroba bohužel stále patří mezi nevyléčitelná onemocnění. Vedle již delší dobu používaných protizánětlivých léků či léků tlumících imunitní systém se do centra pozornosti revmatologů i samotných nemocných dostává cílená biologická léčba.
17. 12. 2012 Bechtěrevova nemoc
Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: