Novinky - revmatoidní artritida

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.

Imunita v klidu

Hodně žen, které trpí revmatoidní artritidou, a přijdou do jiného stavu, zjistí, že se příznaky onemocnění náhle vytratily. Navíc se zdá, že revmatoidní artritida nemá žádný vliv na početí či udržení těhotenství. Čím to je? Vědci si zázračné vymizení obtíží vysvětlují tím, že imunita ženy je vzhledem k přítomnosti plodu v těhotenství utlumena. Kvůli tomu obranný systém ani neútočí na struktury vlastního těla – tedy na klouby. Na co si ovšem budoucí matka musí dávat pozor, je medikace. Ne každý lék je totiž pro nastávající maminku a plod rostoucí v děloze vhodný.

S léky opatrně 

Ne každá žena má to štěstí, že ji bolesti kloubů v jiném stavu opustí. Až 50 % pacientek musí i v těhotenství brát preparáty mírnící zánět. Odborníci se shodují na tom, že bezpečné jsou steroidy užívané ve druhém a třetím trimestru. I když nevadí ani při kojení, přesto existují jistá rizika. Sice ženě ani miminku neublíží, zvyšují však hladinu krevního cukru a krevní tlak. S vysokým tlakem roste i riziko tzv. preeklampsie (závažná komplikace těhotenství, která může vyústit v křeče a ohrožení života dítěte i matky). Proto musí být budoucí matka stále pod lékařským dohledem. Užívání steroidů dále může vést ke zvýšené ztrátě kostní tkáně – dodávejte proto tělu vápník a vitamín D.

Žijte zdravě

Trpíte-li revmatoidní artritidou, je v těhotenství důležité ohlídat více než jindy:

  • zdravou stravu – je to důležité pro přiměřené přibírání na váze,
  • dostatek pohybu – pokud lékař neurčí jinak, klidně dále cvičte,
  • omezení kouření a alkoholu – máte-li tyto neřesti, je nutné se jich zbavit,
  • ústní hygienu – výzkumy prokázaly, že pacienti trpící revmatoidní artritidou mají dvakrát vyšší riziko rozvoje chorob dásní (což se pojí s rizikem předčasného porodu). 

Po porodu se nelze ihned vrátit k původní léčbě, dokud dítě kojíte. Látky totiž přecházejí do mléka a touto cestou do těla kojence. 

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2291 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Čtyři záludné příznaky revmatoidní artritidy

Čtyři záludné příznaky revmatoidní artritidy

Artritida je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby i jiné části těla. Tato choroba však často dlouho uniká správné diagnóze. Její příznaky mohou napodobovat jiné nemoci a jsou velmi pestré. Zjistěte, jaká „překvapení“ může revmatoidní artritida skrývat.
18. 8. 2014 Revmatoidní artritida
Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
11. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Vraťte kloubům kondici správným pohybem!

Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.
21. 3. 2016 Revmatoidní artritida
Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: