Novinky - revmatoidní artritida

Moderní řešení artritidy: zkrocení bolestí a oprava imunity

Moderní řešení artritidy: zkrocení bolestí a oprava imunity

Léčba revmatoidní artritidy má několik stupňů. Kromě úpravy životosprávy a rehabilitace je často nutné sáhnout i po lécích. Jaké jsou dnešní možnosti farmakologické terapie?

Rychlá pomoc 

Protizánětlivé léky neboli nesteroidní antiflogistika jsou jedním ze základních pilířů léčby revmatoidní artritidy. Bývají předepisovány hned v první linii – obvykle se s nimi začíná. Časné zařazení nesteroidních antiflogistik do terapie vede k mnoha pozitivním změnám. Pro tyto preparáty je typické, že:

  • zmenšují zánět a bolesti,
  • mírní otoky kloubů,
  • potlačují nepříjemné příznaky nemoci předtím, než začne účinkovat následná léčba (DMARDs, biologika).

Protizánětlivé léky se užívají jen krátkodobě. Existují ve formě tablet či kapslí a jsou dostupné na předpis i bez něj. Nezpomalují postup nemoci, pouze mírní její příznaky.

Občas trpí zažívání

Velikou výhodou nesteroidních antiflogistik je to, že zabírají ihned. Mají ale četné nežádoucí účinky, proto se nehodí pro běžné a dlouhodobé užívání. Mezi ně patří hlavně potíže s trávicím ústrojím – tedy žaludeční obtíže, zvracení a průjem. Objevit se mohou také bolesti hlavy, vyšší je též riziko srdeční příhody nebo možného poškození ledvin a jater.

Zpomalení nemoci

Na ovlivnění průběhu choroby se soustředí tzv. chorobu modifikující léky (DMARDs). Ty se zaměřují na vadnou funkci imunitního systému, což je příčina revmatoidní artritidy. Zabraňují poškození chrupavek zasažených kloubů. Pro DMARDs platí, že:

  • tlumí přemrštěnou reakci imunitního systému,
  • zpomalují postup nemoci,
  • mohou se užívat dlouhodobě,
  • jsou dostupné jen na předpis,
  • aplikují se ve formě pilulek či injekcí.

V současné době je trendem nasadit tyto preparáty co nejdříve. Přesto i chorobu modifikující léky mají své nežádoucí účinky. Patří mezi ně poškození některých orgánů, jako jsou ledviny, játra či plíce. Navíc potlačují funkce imunitního systému, takže je člověk náchylnější k různým infekcím.

Silná dvojka

Často se stává, že lékař předepíše či doporučí užívat oba výše uvedené typy léčby – tedy jak nesteroidní antiflogistika, tak chorobu modifikující léky. Není divu, jejich účinky se totiž doplňují a také vzájemně posilují.

(brbr)

Zdroj: https://www.rheumatoidarthritis.org/treatment/medications/nsaids-vs-dmards/

Hodnocení článku:
(2549 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Artritida, artróza, revmatismus aneb Když pohyb bolí

Artritida, artróza, revmatismus aneb Když pohyb bolí

Artritida je odborný název pro zánětlivé onemocnění kloubu, které může být způsobeno celou řadou nemocí. Artróza je naopak nezánětlivé onemocnění kloubu způsobené nadměrným zatěžováním. Revmatismus je všeobecný název pro nemoci způsobující bolest nebo zatuhnutí části pohybového ústrojí – kloubu, kosti, šlach nebo vazů.
14. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: