Novinky - revmatoidní artritida

Mýty o revmatu: znáte je?

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je tomu i u revmatických zánětů. Platí například, že revma je nemocí starých a bolí při něm jenom klouby?

?

Mýtus 1 – Revma je chorobou či příznakem stáří.

Nepravda.

Revmatické choroby jsou ve vyšším věku sice častější, ale jejich začátek může spadat již do dětského věku (například dětská forma revmatoidní artritidy), dospívání (Bechtěrevova choroba) či mladé dospělosti (revmatoidní artritida).

Tyto choroby jsou zánětlivého původu. Bývají často agresivnější a dříve se projeví nezvratnými chorobnými změnami než „revma“, které se projeví ve vyšším věku. U „klasického“ revmatu jde spíše o degenerativní změny, které jsou pozvolnější, ale i přes značnou bolestivost nejsou tolik nebezpečné.

Mýtus 2 – Revma postihuje jen klouby a kosti.

Nepravda.

Jsou revmatické choroby, které postihují i další orgány, například srdce, plíce, ledviny, kůži. Poměrně častou komplikací revmatoidní artritidy je například zánětlivé postižení očí, které může vést až k slepotě.

Mýtus 3 – Přetěžování kloubů vede k revmatu.

Polopravda.

Nadměrná zátěž vede k poškození kloubní chrupavky a k předčasnému rozvoji degenerativních změn v kloubu (artróza). V případě revmatoidní artritidy a dalších zánětlivých revmatických chorob se při vzniku uplatňují geny, změny v imunitním systému, které napadají tělu vlastní buňky a ničí je, a dosud neznámý faktor, po němž se usilovně pátrá. Svou roli hraje také například kouření a stres.

Mýtus 4 – Revma není nebezpečné.

Polopravda.

Záleží na konkrétním onemocnění. Jsou choroby, které jsou spíše nepříjemné, ale jsou i takové, které v poměrně krátké době upoutají nemocného na invalidní vozík.

Revmatoidní artritida i Bechtěrevova choroba nejsou sice smrtelná onemocnění, nicméně omezují život pacienta a mohou vést až k trvalé invaliditě a naprosté závislosti pacienta na pomoci ostatních.

Mýtus 5 – U revmatu bolí jen postižený kloub.

Nepravda.

Lidský pohybový aparát je velmi složitý a funguje jako celek. Pokud jsou některé jeho složky poškozeny, začne „pracovat jinak“ a hrozí přetížení dalších částí. Pacient pak cítí bolest jak v místě poškození, tak i v jiných částech těla.

Mýtus 6 – Stačí, když klouby přestanou bolet.

Nepravda.

Při léčbě nestačí tlumit jen projevy onemocnění, tedy bolest a ztuhlost. Je nutné zastavit chorobný děj, který klouby a případně také další orgány poškozuje.

Proto je nutné zjistit příčinu bolestí (vyšetřením, rozborem krve, RTG snímkem a dalšími metodami) a stanovit správně jednu z více než čtyř set možných diagnóz. Například u Bechtěrevovy choroby trvá v průměru sedm až deset let, než se choroba u konkrétního pacienta pojmenuje.

Mýtus 7 – S revmatem se nedá nic dělat.

Nepravda.

S naprostou většinou revmatických chorob si současná medicína poradí. Mnohé z nich však zcela nevyléčí, ale může jejich postup zpomalit nebo zastavit. Navíc je teď k dispozici i nový druh terapie, tzv. biologická léčba, která přímo zasahuje v místě největšího poškození. Je účinná zejména u tzv. zánětlivých revmatických chorob.

(kam)

Zdroj: www.hledamzdravi.cz

Hodnocení článku:
(4098 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Artritida a artróza: podobnost pouze zdánlivá

Ačkoliv jsou si slova artritida a artróza velmi podobná, neznamenají totéž. Každé z těchto kloubních onemocnění má jiný původ a také odlišný průběh.
14. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Poslouchat své tělo – i za cenu změn, hůře placeného zaměstnání či jiných přátel

Zánětlivé autoimunitní onemocnění revmatoidní artritida ovlivňuje nemocné po všech stránkách. Mají bolesti, zejména zad a kloubů, bývají unavení, a proto obvykle musí výrazně ubrat ze svého životního tempa. Pochopitelně se to týká i zaměstnání. Říci, či neříci o své nemoci zaměstnavateli? Žádat o snížený úvazek? Případně změnit kvalifikaci? To vše a mnoho dalšího pacienti řeší, jak vyplývá i z příběhů dvou mladých žen s revmatickou nemocí.
18. 5. 2020 Revmatoidní artritida
Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Tajemství ochrany kloubů odhaleno!

Jedním z velmi nepříjemných projevů revmatoidní artritidy bývá postižení drobných kloubů hřbetů, prstů a zápěstí rukou. Postupně může dojít až ke znetvoření, což mívá široký dopad na život nemocného.
31. 1. 2012 Revmatoidní artritida
Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

Lázeňské kúry jsou pro revma ideální, vyzkoušejte je i vy

V léčbě revmatické artritidy se uplatňuje nejen užívání protizánětlivých léků, ale také fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie v lázních. Ty jsou vhodné zejména pro pacienty, u nichž má nemoc mírnější průběh.
24. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: