Novinky - revmatoidní artritida

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.

Za problém může kolagen

Oči jsou stejně jako chrupavky, vazy a kosti tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivé onemocnění kloubů (např. revmatoidní artritida) může projevit i v očích. Působí totiž právě na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují. Mezi nejčastější oční problémy pacientů s revmatickými nemocemi patří syndrom suchého oka a zánět bělimy.

Syndrom suchého oka

  • Co to znamenáV tomto případě je oko z různých důvodů (příčinou mohou být i některé léky nebo porucha slzných žláz) neschopné udržet vrstvičku slzy, která pokrývá oční koule neboli bulby. Tato vrstva je nezbytná nejen pro zvlhčení oka, ale také pro jeho ochranu před prachem a má vliv i na správné vidění.
  • Jak se projevujeTypickými projevy tohoto onemocnění mohou být suchost a pocit cizího tělesa v oku. Často se přidává i rozmazané vidění. Jakmile začne rohovka (nejzevnější část oka) vysychat, přestává být její ochranná funkce dostatečná. Do oka se tak mohou dostat i bakterie či jiní původci infekcí.
  • Koho se týkáSyndrom suchého oka je nejčastějším očním projevem revmatoidní artritidy. Postihuje ale i pacienty se Sjörgenovým syndromem (tzv. sicca syndrom) a sklerodermií. Vždy se jedná o zánětlivá onemocnění autoimunitní povahy. Ženy jsou pak až devětkrát častěji postižené nežli muži.
  • Co můžete udělatPři problémech způsobených některými léky je nezbytné snížit jejich dávku nebo je vyměnit za jiné. Vždy se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem a nevysazujte či neměňte léky bez jeho vědomí. Pomoci si můžete i lokálním podáním umělých slz či protizánětlivých očních kapek.

Skleritida – zánět bělimy

  • Co to znamenáZatímco syndrom suchého oka se týká zejména rohovky, skleritida postihuje bílou část oka – bělimu. Onemocnění, jako je revmatoidní artritida, způsobuje její ztenčení a tím pádem i větší náchylnost ke zranění. I malé poranění pak může vést k protržení očního bulbu.
  • Jak se projevujeVětšinou se projevuje dlouhotrvajícím zčervenáním bílé části oka, které nemizí ani po aplikaci očních kapek. Navíc jde o velmi bolestivý stav spojený s nesnášenlivostí světla a někdy i zhoršeným viděním.
  • Koho se týkáČasto se vyskytuje u pacientů s revmatoidní artritidou a dalšími zánětlivými onemocněními.
  • Co můžete udělatV některých případech pomáhají oční kapky na bázi kortikosteroidů, často se ale jedná o příliš závažný stav, který už nelze ovlivnit pouze lokálně podanými léky. Skleritida je znamením, že se zánět vymyká kontrole nejen v očích, ale i jinde v těle. Základem je tedy podání léků na ovlivnění imunitního systému (imunosupresiv), které působí jak na skleritidu, tak na vyvolávající zánětlivé onemocnění.

Nepodceňujte kontroly

Někdy mohou být zánětem postiženy i další části oka (cévnatka či duhovka), jindy může způsobovat šedý či zelený zákal. Oči jsou na zánětlivá onemocnění velmi citlivé. Proto je nezbytné chodit na pravidelné kontroly nejen k revmatologovi, ale také k očnímu lékaři. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím, které mohou končit i operací či ztrátou zraku.

(jez)

Zdroj: www.arthritistoday.org

Hodnocení článku:
(3609 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Inzerce: