Novinky - psoriáza

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.

Proto je před samotným nasazením biologické léčby nutné vyloučit přítomnost infekce v těle pacienta.

Při podávání těchto léků, zejména tzv. antagonistů TNF-alfa, je zvýšené riziko těžkých bakteriálních infekcí a reaktivace tuberkulózy. O vlivu na infekce virového původu odborníci vědí zatím jen málo. Dlouhodobá bezpečnost takové léčby u pacientů s chronickou virovou hepatitidou typu B nebo C nebo pacientů nakažených virem HIV zatím také není známa.

Důkladné vyšetření je základ

Před nasazením biologické léčby lékař udělá vyšetření a vyloučení bakteriálních infekcí včetně tuberkulózy. Vyšetření virových infekcí zatím běžně povinné není, ale například v doporučeních pro léčbu lupénky publikovaných v roce 2005 je infekce HIV či hepatitidou C nebo B považována za relativní překážku nasazení biologické léčby. Nebezpečím pro tyto pacienty mohou být také infekce vyvolané tzv. herpetickými viry (herpes simplex, cytomegalovirus, virus EBV a varicella zooster).

Dvě nemoci, jedna léčba

Výsledky dosud publikovaných zkušeností o vlivu biologické léčby na virové infekce nejsou jednotné. Chronická virová hepatitida typu C například vede k autoimunitnímu postižení jaterní tkáně. Hrají při něm důležitou roli stejné působky jako u jiných autoimunitních onemocnění, například lupénky. Proto je biologická léčba lupénky a dalších obdobných nemocí bezpečná, a dokonce prospěšná i u pacientů infikovaných virem hepatitidy C. Léčí totiž jak lupénku, tak i následky autoimunitního poškození při hepatitidě C.

U dalších virových onemocnění však situace takto příznivá není. Biologická léčba totiž jejich průběh většinou zhoršuje. Například infekce virem pásového oparu (tzv. VZV) probíhá u pacientů na biologické léčbě velmi nebezpečně.

Před zahájením biologické léčby je tedy kromě dosud povinného vyšetření eventuálních bakteriálních infekcí a tuberkulózy vhodné i vyšetření na prodělané virové infekce.

(van)

Hodnocení článku:
(2932 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Psoriáza se může objevit i v ústech!

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Lupénka postihuje nejen povrch těla, ale i sliznice uvnitř těla a existuje i tzv. orální psoriáza (lupénka v oblasti úst). Není nijak závažná, umí ale znepříjemňovat život. Často je dost obtížné tuto nemoc diagnostikovat, protože je relativně vzácná a má rozličné projevy.
9. 5. 2018 Psoriáza
Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
10. 1. 2010 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Inzerce: