Novinky - revmatoidní artritida

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.

Časem bývá nutné zvýšit dávky

Léky proti bolesti zahrnují i ty, na kterých se člověk za určitých okolností může stát fyzicky či psychicky závislým. Bohužel ti nejúčinnější bojovníci proti utrpení představují zároveň i největší riziko. Užívání těchto léků je pro některé pacienty ovšem nevyhnutelné.

Odborníci tvrdí, že nebezpečná psychická závislost na lécích proti bolesti nevzniká příliš často. Pacienti a jejich lékaři se spíše setkávají s takzvanou zvýšenou tolerancí těchto přípravků. To znamená, že tělo si na látku zvykne, a tak je jí časem potřeba větší množství.

Opioidy pomáhají, ale…

Hlavními představiteli léků tlumících bolest jsou opioidy. Patří k nim například hydrokodon, morfin nebo kodein. Lidé s chronickými bolestmi užívající opioidy si na těchto lécích často vypěstují takzvanou fyzickou závislost. To znamená, že jejich tělo si na lék zvykne, a pokud jej náhle vysadí, potýkají se s nepříjemnými abstinenčními příznaky. S něčím takovým je nutné počítat a tento stav nesmíme zaměňovat se skutečně nebezpečnou psychickou závislostí. Při psychické závislosti pacient:

  • pociťuje nutkavou touhu po léku,
  • užívá léky nad předepsané množství a mimo stanovenou dobu,
  • není schopen se při užívání léku kontrolovat,
  • pokračuje v užívání léku i přesto, že situace přináší negativní důsledky (mentální, fyzické, sociální či finanční) pro něj či jeho blízké.

Ženy jsou náchylnější

Riziko vzniku závislosti na lécích proti bolesti zvyšují tyto okolnosti:

  • nerespektování nebo nedbalé dodržování doporučení k užívání léků,
  • drogová závislost v minulosti,
  • věk – lidé mladší 26 let a starší 65 let jsou ohroženi více,
  • pohlaví – ženy propadají závislosti častěji než muži.

Stop závislosti

Dodržováním následujících zásad snížíte riziko vzniku psychické závislosti na minimum.

  • Pečlivě dodržujte doporučené dávkování.
  • Konzultujte s lékařem či lékárníkem případné lékové interakce (pokud užíváte i jiné léky, jejich účinky mohou nějakým způsobem ovlivňovat účinky léků proti bolesti).
  • Každou změnu dávkování konzultujte s lékařem.
  • Nikdy neužívejte léky, které nejsou určeny přímo vám osobně.

(brbr)

Zdroj: 
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2675 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Klíč k úspěchu je v pravidelném cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
17. 7. 2009 Revmatoidní artritida
Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

Připadal jsem si jako v pohádce, říká bechtěrevik o změně léčby

44letý Zdeněk patří mezi pacienty, které dlouhou dobu trápily bolesti zad, ovšem příčinu svých potíží neznal. Už na střední škole na tělocviku například při fotbale opakovaně upadl, měl problémy se zvednout a pak ho několik dní bolela záda. Stejně tak na vojně a později při nástupu do zaměstnání. Až pozorná oční lékařka jej v 27 letech nasměrovala na revmatologii.
12. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Těhotenství s artritidou? Pozor na léky!

Pokud jste těhotná nebo o graviditě uvažujete, musíte vzít v potaz i svoji nemoc. Léčba revmatoidní artritidy totiž může vaše těhotenství ovlivnit. Na druhou stranu jiný stav může mít někdy pozitivní dopady na příznaky choroby.
11. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Pojďme mluvit s lékařem o revmatoidní artritidě otevřeně

Léčba je vždy o spolupráci mezi lékařem a pacientem. A žádná úspěšná spolupráce se neobejde bez otevřené komunikace. Ani v případě revmatoidní artritidy tomu není jinak. Velmi pomůže, pokud budeme při pravidelných návštěvách v ordinaci upřímně mluvit o všech těžkostech, obavách a očekáváních spojených s nemocí a léčbou.
22. 1. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: