Novinky - psoriáza

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.

Biologická léčiva (zkráceně biologika) využívají přirozené schopnosti naší imunity bojovat s nemocí, a proto obsahují látky podobné těm, které se v těle nacházejí a pracují ve prospěch imunitního systému, ovšem nejsou zastoupeny v takovém množství, aby dokázaly stimulovat imunitu nebo nemoc přímo potlačit. Léčba tak na rozdíl od klasické léčby cílí (odtud název cílená léčba) přímo na procesy zodpovědné za rozvoj a průběh nemoci.

Co ovlivňuje volbu?

To, zda lékař usoudí, že jste vhodným kandidátem pro tento druh léčby, závisí na:

  1. míře postižení kůže. Biologika jsou předepisována především pacientům se střední až závažnou plakovou lupénkou nebo psoriatickou artritidou. Tedy v případech, kdy je nemocí postiženo více než 3 %, respektive 10 % tělesného povrchu.
  2. vlivu nemoci na běžný život. I pacienti s menším postižením kůže mohou být vhodným příjemcem této léčby, pokud lupénka neúměrně omezuje kvalitu jejich života. Úkolem lékaře je, aby tuto situaci s nemocným probral a aby spolu zvážili výhody i rizika této volby. Jiným důvodem pro nasazení biologické léčby může být, že se u vás projevuje vysoká míra nežádoucích účinků klasické léčby.
  3. vašem aktuálním zdravotním stavu. Volba biologické léčby závisí i na celkovém zdravotním stavu nemocného a jeho zdravotní historii. Vzhledem k tomu, že léčba ovlivňuje imunitní systém, může dojít k rozvoji skrytých infekcí, jako například tuberkulózy. Léčba není dobrou volbou ani v situacích, kdy dochází k celkovému oslabení imunitního systému (například při infekci HIV nebo u osob, které prodělaly rakovinu).   
  4. způsobu podání léčiv. Biologika jsou do těla obvykle dodávána ve formě injekcí, a to buď do svalu, podkoží, nebo žíly. Tento způsob aplikace nemusí vyhovovat každému.

Nabídka biologické léčby

V biologické léčbě lupénky se v současnosti využívají látky regulující zánětlivé procesy tím, že omezují určité buněčné reakce, tzv. inhibitory:

  • tumor nekrotizujícího faktoru alfa,
  • interleukinu 12 i 23, nebo jen interleukinu 23,
  • interleukinu 17,
  • T buněk.

Tyto látky dokážou zasáhnout do zánětlivého cyklu, který je podstatou lupénky, a ovlivnit sled kroků vedoucí k imunitní reakci.

Biologická léčba dokáže být u určité skupiny nemocných velmi účinná, ale vzhledem ke složitému procesu její výroby se jedná o nákladnou léčbu, kterou zdravotní pojišťovna hradí jen za určitých podmínek a jen určitým pacientům. Na podrobnosti se neváhejte zeptat svého ošetřujícího lékaře.

(mpr)

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/features/biologics#1

https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics

Hodnocení článku:
(3084 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?
8. 12. 2016 Psoriáza
Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?
7. 11. 2016 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012 Psoriáza
Inzerce: