Novinky - psoriáza

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.

Lupénku lze léčit různými cestami

Existuje řada faktorů, které ovlivňují vývoj lupénky. Kromě genetického pozadí se na tíži nemoci podílí další rizikové faktory: stres, obezita, kouření anebo pití alkoholu.

V závislosti na lokalizaci a závažnosti onemocnění lze onemocnění léčit

  • lokálními léčivy (analogy vitaminu D, kortikosteroidy v mastech),
  • systémovými léčivy (methotrexátem),
  • přírodními přípravky (léčivými vodami),
  • fyzikální terapií.

Fyzikální terapii pacienti absolvují v lázních anebo na klinikách kožního lékařství. Pacienti na tato sezení docházejí pravidelně vícekrát týdně a nejčastěji podstupují

  • fototerapii UVB zářením,
  • ultrazvukovou terapii,
  • magnetickou terapii,
  • podkožní aplikaci oxidu uhličitého.

Koupele, které pomáhají psoriatikům

Lázeňské procedury patří mezi efektivní způsoby, jak zmírnit projevy psoriázy. Nemocný absolvuje příjemnou lázeň ve vaně se siřičitou vodou. Koupel ve vodě o teplotě 38 °C trvá půlhodinu a je vhodné ji opakovat pětkrát týdně. Během procedury se kůže zbavuje nánosu použitých mastí a krémů a nepříjemných šupin u dlouhodobých chronických stavů. Pacient má po terapii hydratovanou, příjemně nahřátou a prokrvenou pokožku s namacerovanou rohovou vrstvou. Díky tomu lépe přijímá další nová léčiva a je vnímavější k UV terapii. Řada pacientů ocení i vedlejší účinek této tzv. balneoterapie. Lázeňské koupele mají totiž relaxační efekt na svalový, kosterní a nervový systém.

Pokud pacienti netolerují siřičitou vodu, mohou absolvovat solné, dehtové anebo jodové koupele. Stále větší oblibě se těší koupele bylinné, které obsahují směs heřmánku, měsíčku, šalvěje, máty, vilínu, vlaštovičníku, dubové kůry a kopřivy. Lázeň také může být obohacena aromatickými esencemi, mezi nejoblíbenější patří například levandulový, jasmínový anebo eukalyptový výtažek. Velmi příjemné jsou také koupele s rostlinnými oleji.

Lázeňsky založená rehabilitace trvá zpravidla tři týdny a po jejím skončení se nemocným uleví od nepříjemných příznaků lupénky, psoriatické atrofie a psoriatické artritidy. Klíčové je včasné zahájení léčby. „O navržení lázeňské léčby rozhoduje dermatolog s praktickým lékařem a schvaluje ji revizní lékař zdravotní pojišťovny,“ konstatuje MUDr. Jan Vrabec z Horských lázní v Karlově Studánce. „Pacienti k nám, mimo jiné, jezdí také s komplikací lupénky, psoriatickou artritidou,“ dodává. 

Na dovolenou nejlépe k moři

Nemocní s lupénkou obvykle zaznamenají zmírnění projevů choroby během léta a tento stav zpravidla trvá i nějakou dobu poté. Na kožní záněty totiž optimálně působí sluneční svit, který mimo jiné spouští produkci vitaminu D.

Ideální volbou pro dovolenou je pobyt u moře, nejlépe Mrtvého. Voda v této lokalitě obsahuje až 30 % minerálních solí, ve kterých je nejvíce hořčíku. Minerální soli mají pozitivní dopad také na kloubní systém, snížení bolesti, zlepšení hybnosti a uvolnění svalového napětí. Blahodárně na psoriatickou pokožku působí také místní černé bahno, které obsahuje fosilní řasy a betakaroten. Na pobyt u Mrtvého moře byste si optimálně měli vyhradit až čtyři týdny. To je totiž ideální doba pro ústup onemocnění až na jeden rok. Odborné zdroje dokazují, že stav pacientů, kteří spojili koupání v Mrtvém moři se sluněním, se v průměru zlepšil o 93 %. Tím spojili dovolenou i léčbu, tedy příjemné s užitečným.

(žij)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31099439?fbclid=IwAR0zO2wsou2fmzY0hMqlSzaCnJqArclJLRcNK7BntFQsFOBvVDdkE5ix06Q

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756646/pdf/in_vivo-31-1163.pdf

NOVOTNÝ, F. Psoriáza, aktuální pohledy. 1. vyd. Praha: Grada. 2002. ISBN 80-247-0313-0

Hodnocení článku:
(2377 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Čtyři kroky ke krásné pleti

Čtyři kroky ke krásné pleti

Pokožka patří k těm částem těla, které stárnou viditelně. Abychom uchovali strukturu pevnou, hladkou a jemnou co nejdéle, je nutné věnovat pleti neustálou pozornost. Nabízíme 4 tipy přímo od dermatologů.
13. 6. 2016 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Inzerce: