Novinky - psoriáza

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.

Lupénku lze léčit různými cestami

Existuje řada faktorů, které ovlivňují vývoj lupénky. Kromě genetického pozadí se na tíži nemoci podílí další rizikové faktory: stres, obezita, kouření anebo pití alkoholu.

V závislosti na lokalizaci a závažnosti onemocnění lze onemocnění léčit

  • lokálními léčivy (analogy vitaminu D, kortikosteroidy v mastech),
  • systémovými léčivy (methotrexátem),
  • přírodními přípravky (léčivými vodami),
  • fyzikální terapií.

Fyzikální terapii pacienti absolvují v lázních anebo na klinikách kožního lékařství. Pacienti na tato sezení docházejí pravidelně vícekrát týdně a nejčastěji podstupují

  • fototerapii UVB zářením,
  • ultrazvukovou terapii,
  • magnetickou terapii,
  • podkožní aplikaci oxidu uhličitého.

Koupele, které pomáhají psoriatikům

Lázeňské procedury patří mezi efektivní způsoby, jak zmírnit projevy psoriázy. Nemocný absolvuje příjemnou lázeň ve vaně se siřičitou vodou. Koupel ve vodě o teplotě 38 °C trvá půlhodinu a je vhodné ji opakovat pětkrát týdně. Během procedury se kůže zbavuje nánosu použitých mastí a krémů a nepříjemných šupin u dlouhodobých chronických stavů. Pacient má po terapii hydratovanou, příjemně nahřátou a prokrvenou pokožku s namacerovanou rohovou vrstvou. Díky tomu lépe přijímá další nová léčiva a je vnímavější k UV terapii. Řada pacientů ocení i vedlejší účinek této tzv. balneoterapie. Lázeňské koupele mají totiž relaxační efekt na svalový, kosterní a nervový systém.

Pokud pacienti netolerují siřičitou vodu, mohou absolvovat solné, dehtové anebo jodové koupele. Stále větší oblibě se těší koupele bylinné, které obsahují směs heřmánku, měsíčku, šalvěje, máty, vilínu, vlaštovičníku, dubové kůry a kopřivy. Lázeň také může být obohacena aromatickými esencemi, mezi nejoblíbenější patří například levandulový, jasmínový anebo eukalyptový výtažek. Velmi příjemné jsou také koupele s rostlinnými oleji.

Lázeňsky založená rehabilitace trvá zpravidla tři týdny a po jejím skončení se nemocným uleví od nepříjemných příznaků lupénky, psoriatické atrofie a psoriatické artritidy. Klíčové je včasné zahájení léčby. „O navržení lázeňské léčby rozhoduje dermatolog s praktickým lékařem a schvaluje ji revizní lékař zdravotní pojišťovny,“ konstatuje MUDr. Jan Vrabec z Horských lázní v Karlově Studánce. „Pacienti k nám, mimo jiné, jezdí také s komplikací lupénky, psoriatickou artritidou,“ dodává. 

Na dovolenou nejlépe k moři

Nemocní s lupénkou obvykle zaznamenají zmírnění projevů choroby během léta a tento stav zpravidla trvá i nějakou dobu poté. Na kožní záněty totiž optimálně působí sluneční svit, který mimo jiné spouští produkci vitaminu D.

Ideální volbou pro dovolenou je pobyt u moře, nejlépe Mrtvého. Voda v této lokalitě obsahuje až 30 % minerálních solí, ve kterých je nejvíce hořčíku. Minerální soli mají pozitivní dopad také na kloubní systém, snížení bolesti, zlepšení hybnosti a uvolnění svalového napětí. Blahodárně na psoriatickou pokožku působí také místní černé bahno, které obsahuje fosilní řasy a betakaroten. Na pobyt u Mrtvého moře byste si optimálně měli vyhradit až čtyři týdny. To je totiž ideální doba pro ústup onemocnění až na jeden rok. Odborné zdroje dokazují, že stav pacientů, kteří spojili koupání v Mrtvém moři se sluněním, se v průměru zlepšil o 93 %. Tím spojili dovolenou i léčbu, tedy příjemné s užitečným.

(žij)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31099439?fbclid=IwAR0zO2wsou2fmzY0hMqlSzaCnJqArclJLRcNK7BntFQsFOBvVDdkE5ix06Q

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5756646/pdf/in_vivo-31-1163.pdf

NOVOTNÝ, F. Psoriáza, aktuální pohledy. 1. vyd. Praha: Grada. 2002. ISBN 80-247-0313-0

Hodnocení článku:
(2151 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.
30. 11. 2015 Psoriáza
S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Lupénka a riziko infarktu

Lupénka a riziko infarktu

Lidé s lupénkou se často cítí jako vážně nemocní lidé a taky jimi jsou, protože nemoc jim výrazně ovlivňuje život. A z pochopitelných důvodů se nezajímají o svoji hladinu cholesterolu ani velikost krevního tlaku.
22. 6. 2009 Psoriáza
Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Těžká lupénka může ovlivnit celý váš život

Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění nevratně ovlivnit celý život. Bohužel nepříliš optimistické závěry průzkumu potvrdily, že těžká forma tohoto onemocnění dokáže skutečně změnit snad každou oblast lidského života.
10. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Vyšetření před zahájením léčby

Vyšetření před zahájením léčby

Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?
6. 5. 2019 Psoriáza
Inzerce: