Novinky - psoriáza

Lupénku komplikují další nemoci. Odhalte je včas

Lupénku komplikují další nemoci. Odhalte je včas

Lidé postižení lupénkou netrpí jen touto chorobou, ale i dalšími přidruženými nemocemi. Ty se u nich objevují častěji než v běžné populaci. Je velmi důležité odhalit jejich prvotní příznaky a následně je léčit. Poznejte ta nejčastěji se vyskytující doprovodná onemocnění.

1. Psoriatická artritida

Odhaduje se, že minimálně 30 % lidí postižených lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Ta může být mírná a vyvíjet se pomalu, nebo závažná a vzniknout náhle. U 85 % pacientů předcházejí kožní změny změnám kloubním. Psoriáza může poškozovat periferní klouby končetin, ale méně často i jiné části kostry (páteř, pánev). Mezi typické příznaky patří:

  • generalizovaná únava,
  • citlivost, bolest nebo otok šlach,
  • nateklé prsty na rukou a nohou,
  • ztuhnutí, bolest, pulzování a citlivost v jednom nebo více kloubech,
  • snížený rozsah pohybu,
  • ranní ztuhlost a únava,
  • změny na nehtech (náchylnost nehtů na houbové infekce),
  • zarudnutí a bolest oka, podobně jako při zánětu očních spojivek.

Cílem léčby je zmírnit bolest, zmenšit otok, pomoci kloubem správně hýbat a zabránit dalšímu poškození. Využívají se tři druhy léků:

  • nesteroidní protizánětlivé léky – aspirin, ibuprofen,
  • chorobu modifikující přípravky – antirevmatika,
  • biologické léky – protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (vyvolává zánět), např. Enbrel (etanercept), Humira (adalimumab), Remicade (infliximab) a Simponi (golimumab).

Mezi další způsoby, jak lze tišit bolest, patří cvičení, akupunktura či meditace. Vhodnými sportovními disciplínami jsou plavání, vodní aerobik, chůze a jóga.

2. Onemocnění srdce a cukrovka

Pacienti s těžkou psoriázou mají o 58 % vyšší riziko srdečního infarktu, u mozkové mrtvice je to 43 %. Bylo prokázáno, že dlouhodobý přetrvávající chronický zánět postihující velké části těla vede k zánětlivým změnám i ve velkých tepnách, např. v aortě. Bylo však také odhaleno, že pacienti mohou agresivní léčbou psoriázy snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. U psoriatiků lze kvůli systémovému zánětu očekávat i vznik inzulínové rezistence až cukrovky 2. typu. Je třeba na to myslet, pokud se objeví:

  • časté močení,
  • nadměrná žízeň,
  • extrémní hlad,
  • nevysvětlitelná ztráta hmotnosti,
  • velká únava a podrážděnost,
  • časté infekce,
  • rozmazané vidění,
  • pomalu se hojící rány a modřiny,
  • opakované infekce kůže, dásní nebo močového měchýře.

Často se stává, že lidé s cukrovkou 2. typu nemají žádné symptomy. Proto by měl lékař u psoriatiků na to myslet a snažit se redukovat riziko vzniku, např. zdravou stravou, pravidelným cvičením a kontrolou krevního tlaku, cholesterolu a krevního cukru.

3. Deprese

Psoriáza představuje také výraznou zátěž pro psychiku. Říká se, že deprese je jejím hlavním „doprovodem“ – vyskytuje se u takto postižených lidí dvakrát častěji než u zdravé populace. Pokud u sebe sledujete poruchy spánku, ztrátu energie, nedostatek zájmů a radosti ze života či neschopnost soustředit se, měli byste se poradit s lékařem o možné léčbě.

4. Těhotenství raději naplánujte

Předpokládá se, že psoriáza je alespoň zčásti genetické onemocnění, ale není dostatečně vysvětleno, jak se přenáší z generace na generaci. Jestliže jeden rodič trpí psoriázou, je 10% možnost, že ji bude mít i dítě. Pokud jsou postiženi oba rodiče, riziko stoupá až na více než 50 %. Mnoho doktorů doporučuje ženám během plánování početí, těhotenství i kojení nejméně škodlivé formy terapie, jako např. UVB fototerapii. Pro obě pohlaví pak platí, že např. metotrexát je nutné vysadit alespoň 12 týdnů před plánovaným početím. Podobně jako retinoidy může i tento lék vyvolat různé vrozené malformace a defekty plodu.

Mezi ostatní přidružené nemoci u psoriázy řadíme nádorová onemocnění, obezitu, metabolický syndrom nebo jiná autoimunitní onemocnění jako např. Crohnovu chorobu. Lidé trpící psoriázou mají též zvýšené riziko rakoviny kůže a lymfomů, a to nejen jako následek onemocnění, ale i samotné léčby.

(bri)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3125 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Inzerce: