Novinky - psoriáza

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lidem trpícím psoriázou svitla nová naděje. Aktuální výzkumy ukazují, že mezi cílenou a tradiční léčbou nepanuje žádné rivalství. Naopak, přidáním nových léčiv ke standardním postupům lze rychleji dosáhnout zlepšení stavu, a to navíc se snížením rizika vzniku nežádoucích účinků.

Dva směry terapie 

Lupénka je velmi nepříjemné kožní onemocnění. Kromě projevů na povrchu těla je častou komplikací též bolestivý zánět kloubů – psoriatická artritida. Aby toho nebylo málo, lupénkáři jsou i ve zvýšeném riziku rozvoje srdečních chorob a zánětlivých onemocnění střev. V současnosti rozdělujeme léčbu na dva typy: 

  • Tradiční postupy obnášejí fototerapii a léky potlačující imunitu, jako jsou metotrexát, acitretin či cyklosporin.
  • Mezi nejčastěji užívané zástupce cílené terapie patří adalimumab, alefacept, etanercept, infliximab a ustekinumab.

Kombinace přináší úspěchy

Obecně dochází při užívání několika léků často ke vzniku toxických projevů a nežádoucích účinků. To však ani náhodou neplatí pro léčbu lupénky. Podle nových výzkumů můžou lékaři z nasazení tradiční a cílené terapie čerpat mnoho výhod.

  • Výsledky výzkumů ukazují, že přidáním cílené léčby k běžným přípravkům můžeme snížit dávkování či podávání těchto léků úplně přerušit. Tradiční léčba lupénky má totiž mnoho nežádoucích účinků, které závisí na podávané dávce.
  • Cílená léčba také zvyšuje účinnost tradičních postupů. Pozitivní efekt však platí i naopak. Lékaři proto zkouší nové kombinace léčiv za účelem ještě většího zlepšení terapie.
  • V blízké budoucnosti by se tohoto kombinovaného způsobu léčby měli dočkat ti pacienti, u nichž je stav onemocnění velmi závažný nebo na ně neúčinkuje terapie jedním lékem.

Co se nabízí

Možností je opravdu mnoho, na dnešním trhu existují desítky léčiv užívaných k terapii lupénky. Nicméně u většiny z nich zatím neznáme přínos jejich současného užití. Na druhou stranu bylo již přece jen několik kombinací s úspěchem vyzkoušeno. Které to jsou?

  • Nejčastěji se jedná o kombinace cílené léčby (adalimumab, alefacept, etanercept, infliximab) s glukokortikoidy, metotrexátem, UVB fototerapií, calcipitriolem či acitratinem.

Zdá se tedy, že cílená léčba dokáže ve spojení s tradičními léky lidem s lupénkou významně pomoci. Spojení sklízí úspěchy především v rychlejším nástupu léčebného účinku a snížení výskytu nežádoucích účinků. V budoucnu by tato kombinace měla být lékem volby pro těžké klinické stavy a pro pacienty nereagující na běžnou léčbu.

(holi)

Zdroj: www.medindia.net

Hodnocení článku:
(2904 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Psoriáza či psoriatická artritida dovede být velmi úporná, a mladého člověka může dokonce dostat až do invalidního důchodu. V posledních letech však lze nemoc díky moderní léčbě držet ve většině případů pod kontrolou. Své o tom ví i pacientka Jana.
28. 10. 2020 Psoriáza
Inzerce: