Novinky - psoriáza

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lupénku začíná porážet kombinace cílené a tradiční léčby

Lidem trpícím psoriázou svitla nová naděje. Aktuální výzkumy ukazují, že mezi cílenou a tradiční léčbou nepanuje žádné rivalství. Naopak, přidáním nových léčiv ke standardním postupům lze rychleji dosáhnout zlepšení stavu, a to navíc se snížením rizika vzniku nežádoucích účinků.

Dva směry terapie 

Lupénka je velmi nepříjemné kožní onemocnění. Kromě projevů na povrchu těla je častou komplikací též bolestivý zánět kloubů – psoriatická artritida. Aby toho nebylo málo, lupénkáři jsou i ve zvýšeném riziku rozvoje srdečních chorob a zánětlivých onemocnění střev. V současnosti rozdělujeme léčbu na dva typy: 

  • Tradiční postupy obnášejí fototerapii a léky potlačující imunitu, jako jsou metotrexát, acitretin či cyklosporin.
  • Mezi nejčastěji užívané zástupce cílené terapie patří adalimumab, alefacept, etanercept, infliximab a ustekinumab.

Kombinace přináší úspěchy

Obecně dochází při užívání několika léků často ke vzniku toxických projevů a nežádoucích účinků. To však ani náhodou neplatí pro léčbu lupénky. Podle nových výzkumů můžou lékaři z nasazení tradiční a cílené terapie čerpat mnoho výhod.

  • Výsledky výzkumů ukazují, že přidáním cílené léčby k běžným přípravkům můžeme snížit dávkování či podávání těchto léků úplně přerušit. Tradiční léčba lupénky má totiž mnoho nežádoucích účinků, které závisí na podávané dávce.
  • Cílená léčba také zvyšuje účinnost tradičních postupů. Pozitivní efekt však platí i naopak. Lékaři proto zkouší nové kombinace léčiv za účelem ještě většího zlepšení terapie.
  • V blízké budoucnosti by se tohoto kombinovaného způsobu léčby měli dočkat ti pacienti, u nichž je stav onemocnění velmi závažný nebo na ně neúčinkuje terapie jedním lékem.

Co se nabízí

Možností je opravdu mnoho, na dnešním trhu existují desítky léčiv užívaných k terapii lupénky. Nicméně u většiny z nich zatím neznáme přínos jejich současného užití. Na druhou stranu bylo již přece jen několik kombinací s úspěchem vyzkoušeno. Které to jsou?

  • Nejčastěji se jedná o kombinace cílené léčby (adalimumab, alefacept, etanercept, infliximab) s glukokortikoidy, metotrexátem, UVB fototerapií, calcipitriolem či acitratinem.

Zdá se tedy, že cílená léčba dokáže ve spojení s tradičními léky lidem s lupénkou významně pomoci. Spojení sklízí úspěchy především v rychlejším nástupu léčebného účinku a snížení výskytu nežádoucích účinků. V budoucnu by tato kombinace měla být lékem volby pro těžké klinické stavy a pro pacienty nereagující na běžnou léčbu.

(holi)

Zdroj: www.medindia.net

Hodnocení článku:
(2771 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Nedejte lupénce šanci aneb Pečovat o kůži se vyplatí

Nedejte lupénce šanci aneb Pečovat o kůži se vyplatí

Lupénka. Onemocnění, které se může lehce stát noční můrou postižených pacientů. Je to totiž onemocnění pouze léčitelné, nikoliv však vyléčitelné. Přesto ale existují možnosti, jak snížit pravděpodobnost, že se tato nemoc po období klidu znovu přihlásí k životu.
9. 5. 2010 Psoriáza
Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Inzerce: