Novinky - psoriáza

Máte lupénku? Naučte se rozpoznat její spouštěče

Máte lupénku? Naučte se rozpoznat její spouštěče

Lupénka je velmi nepříjemná choroba. Existuje však soubor obecných doporučení, která mohou takto postiženým lidem pomoci snížit nepohodlí a naopak maximalizovat účinnost léčby.

Mezi základní pravidla patří především respektování zásad zdravého životního stylu. Vyvážená strava, množství tekutin a dostatek spánku pomáhají organismu v boji proti infekcím, které mohou kožní nález dále zhoršovat.

Naučte se rozpoznat spouštěče choroby

Většina pacientů uvádí určité infekce, léky, stres, poranění kožního krytu nebo zimní období. Samozřejmě není vždy možné se všem takovým spouštěčům vyhnout. Přesto, pokud je známe a umíme pojmenovat, dokážeme se vyvarovat alespoň některých. Pokud i tak dojde ke vzplanutí nemoci, zkuste se zpětně zamyslet, co mohlo být příčinou.

Jde to i bez cigarety

Neprospěje vám ani kouření. Kouření totiž patří mezi spouštěče psoriázy, a to zejména jejích lokalizovaných hnisavých forem. Ty pak postihují zejména dlaně a chodidla. Jste-li si tedy vědomi rodinné zátěže lupénkou, kouřit raději nezačínejte. A pokud kouříte – není lepší důvod s touto závislostí přestat! Stejně rychle jako se vám s cigaretami ložiska objeví, tak rychle zase s poslední cigaretou vymizí.

Zapomeňte na alkohol

Samozřejmě není nutná úplná abstinence, nicméně u pijáků alkoholu je souvislost s lupénkou popisována. Výjimku v pití alkoholu by měli představovat pacienti léčení metotrexátem. Ti by se alkoholu měli vyvarovat zcela vzhledem k možnému rozvoji vážných vedlejších účinků.

Vyhýbejte se stresu

Některým pacientům může pomoci podělit se o svoji starost ve skupině podobně postižených lidí, jiní zvolí radu psychologa nebo některou z řady relaxačních technik.

Pečujte o svoji pokožku

Toto je poslední, neméně důležitý bod v boji s lupénkou. Z kosmetických přípravků zvolte tzv. emoliencia a zvláčňující péči, bránící vysychání a praskání pokožky, která pak svědí až bolí a výjimkou není ani vznik zánětu v takovémto terénu.

  • Ačkoliv je to těžké, za žádnou cenu se neškrábejte.
  • Z oblečení volte to bavlněné.
  • Koupejte se v teplé, nikoliv horké vodě.
  • Používejte ochranné přípravky proti slunečnímu záření.
  • Při zánětu přiložte chladivý obklad.
  • Proti svědění dobře účinkují masti s mentolovým základem, případně lokální kortikoidy.

(pes)

Zdroj: www.skincarephysicians.com/psoriasisnet/flare_ups.html

Hodnocení článku:
(3343 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Inzerce: