Novinky - psoriáza

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?

Očkování během léčby

Biologickou léčbou navozené utlumení určitých procesů obranyschopnosti organismu je pro léčbu autoimunitních chorob, mezi které patří i revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba nebo psoriatická artritida, zcela zásadní. Na druhou stranu s sebou ale přináší zvýšené riziko infekcí, protože imunitu jednoduše řečeno připraví o část zbraní potřebných pro boj s mikroorganismy. Podobně může být pro organismus obtížné bojovat s očkovací látkou obsahující živé, byť oslabené bakterie nebo viry, ale také vytvořit dostatečné množství protilátek důležitých pro budoucí kontakt s chorobou, proti které je vakcína připravena.

Snížená účinnost 

Podle odborníků je v průběhu cílené léčby bezpečné očkování takzvanými inaktivovanými vakcínami. Není však bohužel zaručeno, že bude tvorba protilátek dostatečná, a očkování tak účinné. Proto je jistější odsunout vakcinaci do doby, kdy bude revmatické onemocnění méně aktivní a léky bude možné vysadit. Inaktivované jsou například očkovací látky proti:

  • dávivému kašli,
  • dětské přenosné obrně,
  • klíšťové encefalitidě,
  • virové hepatitidě typu A,
  • chřipce.

Živé vakcíny raději předem

V případě živých vakcín není během terapie biologiky jejich aplikace doporučována vůbec. Takové očkování je proto vhodné podstoupit ještě před jejím nasazením, pochopitelně umožňuje-li to základní onemocnění. Příkladem živých vakcín je například očkování proti:

  • spalničkám,
  • zarděnkám,
  • příušnicím,
  • tuberkulóze,
  • žluté zimnici.

(veri)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3688 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními.
7. 6. 2013 Psoriáza
Inzerce: