Novinky - psoriáza

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?

Očkování během léčby

Biologickou léčbou navozené utlumení určitých procesů obranyschopnosti organismu je pro léčbu autoimunitních chorob, mezi které patří i revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba nebo psoriatická artritida, zcela zásadní. Na druhou stranu s sebou ale přináší zvýšené riziko infekcí, protože imunitu jednoduše řečeno připraví o část zbraní potřebných pro boj s mikroorganismy. Podobně může být pro organismus obtížné bojovat s očkovací látkou obsahující živé, byť oslabené bakterie nebo viry, ale také vytvořit dostatečné množství protilátek důležitých pro budoucí kontakt s chorobou, proti které je vakcína připravena.

Snížená účinnost 

Podle odborníků je v průběhu cílené léčby bezpečné očkování takzvanými inaktivovanými vakcínami. Není však bohužel zaručeno, že bude tvorba protilátek dostatečná, a očkování tak účinné. Proto je jistější odsunout vakcinaci do doby, kdy bude revmatické onemocnění méně aktivní a léky bude možné vysadit. Inaktivované jsou například očkovací látky proti:

  • dávivému kašli,
  • dětské přenosné obrně,
  • klíšťové encefalitidě,
  • virové hepatitidě typu A,
  • chřipce.

Živé vakcíny raději předem

V případě živých vakcín není během terapie biologiky jejich aplikace doporučována vůbec. Takové očkování je proto vhodné podstoupit ještě před jejím nasazením, pochopitelně umožňuje-li to základní onemocnění. Příkladem živých vakcín je například očkování proti:

  • spalničkám,
  • zarděnkám,
  • příušnicím,
  • tuberkulóze,
  • žluté zimnici.

(veri)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3816 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Počasí má obrovský vliv na naši pokožku. S každým ročním obdobím jsou tak lidé trpící lupénkou postaveni před nové výzvy, se kterými se musí vyrovnat. Kombinace suchého vzduchu, kratšího pobytu na slunci a nízké teploty přispívá velkou měrou ke vzplanutí onemocnění. Následujících šest tipů vám může pomoci zvládnout blížící se zimní období.
24. 11. 2014 Psoriáza
Spánek pomůže vyčistit kůži od lupénky

Spánek pomůže vyčistit kůži od lupénky

Spánek. Mozkem navozený stav, kdy se organismus může zregenerovat a zrestituovat síly. Je stále předmětem zkoumání ve spánkových laboratořích, existují i léky, které ho mají při poruchách navodit. Jakou roli hraje spánek v životě psoriatiků?
31. 7. 2014 Psoriáza
Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.
23. 4. 2009 Psoriáza
Inzerce: