Novinky - revmatoidní artritida

Párkovitý prst: víte, co to je, a hlavně co s tím?

Párkovitý prst: víte, co to je, a hlavně co s tím?

Když se řekne párek, logickou reakcí je hořčice. Tady však nepůjde o lahůdky, ale o zánět prstů.

Párkovitý prst je trochu neobvyklý výraz, ale možná jste se už setkali s pojmem „daktylitida“. Je to vlastně totéž – zánět kloubů na prstech rukou nebo nohou, který způsobuje bolestivou ztuhlost a otok a znemožňuje správnou hybnost. Jestli pochybujete, zda byste postižený prst poznali, nepochybujte. Párek už jste pravděpodobně někdy v životě viděli a toto přirovnání je opravdu věrné.

Příčiny jsou různé

To, že vám takto zduří prst, ještě není podklad k určení správné diagnózy. Daktylitida provází především:

  1. psoriatickou artritidu,
  2. revmatoidní artritidu,
  3. reaktivní artritidu.

Ztrácíte se v latinských pojmech? Psoriatická artritida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, související s lupénkou. Revmatoidní artritida je nechvalně známé „revma“, tedy chronické onemocnění, které dříve ve velkém devastovalo klouby mladých lidí. Reaktivní artritida je zánět kloubů, který se vyskytuje v souvislosti s infekcí.

Co s tím?

Léčba závisí na vyvolávající příčině. U zánětlivých příčin (lupénka, revmatoidní artritida) je zásadní použití léčiv potlačujících zánět nebo zmírňujících imunitní reakci. Podle závažnosti, průběhu a příznaků nemoci je možné vybrat z několika různých lékových skupin. Naproti tomu u daktylitidy, která je vyprovokována infekcí, je nejdůležitější vyřešit infekční příčinu, pokud je to možné. Dalším krokem pak může být i tlumení zánětu léky.

Příznivé účinky mívá i rehabilitace, správná výživa a dostatek pohybu. To vše významně pomáhá omezit aktivitu zánětu. Důležité je snížit tělesnou váhu. Ztráta nadbytečných kilogramů dokonce zvyšuje účinnost léků. Při úpravě stravy buďte rozumní, nějaké drastické nebo „přezdravé“ diety ničemu nepomohou. Jezte pestře, lehce a občas si dopřejte i to, co sice není příliš zdravé, ale chutná vám.

Chcete vědět, které sporty jsou při daktylitidě vhodné? Zejména ty, které nevyžadují příliš intenzivní práci rukou. Ideální jsou:

  • plavání,
  • jóga,
  • chůze,
  • tanec.

Nesprávný výběr sportu poznáte snadno. Prsty vás hned upozorní bolestí.

Psoriatické nebo revmatoidní artritidy se s největší pravděpodobností nikdy úplně nezbavíte. S dobře sestavenou léčbou jí však můžete odolávat velmi dlouho. Základem je spolupráce s lékařem a aktivní přístup k věci.

(pez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2974 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Bolest kloubů a suché oči – co mají společného?

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.
9. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Dospívání a artritida: tipy, jak zvládnout nemoc i pubertu

Mezilidské vztahy jsou komplikované. Začlenit se do kolektivu v období puberty nebývá snadné. Pokud jde o jedince trpícího nějakou chorobou, může to být ještě těžší. Přinášíme pár tipů, jak situaci zvládnout ve zdraví.
31. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: