Novinky - psoriáza

Při lupénce může pomoci i propolis

Při lupénce může pomoci i propolis

Ač to zatím nebylo vědecky potvrzeno, mají někteří pacienti s lupénkou velmi dobré zkušenosti s propolisem.

Včelí tmel a balzamovací činidlo

Propolis je žlutavá až hnědavá pryskyřičná látka sloužící včelám jako stavební "lepidlo" a dezinfekce úlu včetně bezpečného "nabalzamování" živočichů uhynulých v úlu. Skládá se z asi 50 % z pryskyřičných látek, z asi 30 % ze včelího vosku a z přibližně 10 % z balzámů a éterických olejů a z pylu. Složení propolisu kolísá v závislosti na tom, kde a jak byl včelami vytvořen.

Propolis včera a dnes

Propolis je známý a užívaný léčebný prostředek odpradávna. Zmínky o jeho používání sahají do starého Egypta, kde se po vzoru včel používal k balzamování, starověkým Řekům pomáhal v léčbě abscesů a Asyřanům v léčbě nádorů a hojení ran. V současnosti se zevně i vnitřně doporučuje kromě kožních onemocnění a poruch při celé řadě chorob v podstatě "od hlavy k patě".

Propolis má následující pozitivní účinky:

  • antibakteriální
  • antivirové
  • protiplísňové
  • tlumí bolest
  • protizánětlivé
  • pomáhá při hojení ran

Propolis na kůži

V léčbě kůže včetně léčby lupénky se propolis užívá zevně, ve formě tinktury, masti nebo krému. Jelikož se jedná o včelí produkt s rizikem alergické reakce, zejména u osob alergických na včelí bodnutí nebo med a u alergiků celkově, než začnete propolis používat, je nutné provést jednoduchý TEST CITLIVOSTI:

Na zápěstí se 2 až 3 dny maže trocha propolisu. Pokud ošetřené místo nečervená, nesvědí, nepálí apod., lze ho používat.

Aplikace je snadná

Při lupénce se doporučuje aplikovat propolis v tenké vrstvě na postižená místa denně a po třech týdnech udělat týdenní přestávku. Lupénka při této léčbě ustupuje řádově měsíce. Vzhledem k proměnlivému složení propolisu je poměrně rizikové užívat ho vnitřně. V této souvislosti byly popsány závažné alergické reakce provázené krvácením do močových cest.

(zak)

Zdroj:
www.nlm.nih.gov
www.vcelarenihrou.cz
www.ceskymed.cz

Hodnocení článku:
(3355 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Lupénka a riziko infarktu

Lupénka a riziko infarktu

Lidé s lupénkou se často cítí jako vážně nemocní lidé a taky jimi jsou, protože nemoc jim výrazně ovlivňuje život. A z pochopitelných důvodů se nezajímají o svoji hladinu cholesterolu ani velikost krevního tlaku.
22. 6. 2009 Psoriáza
Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Lupénka může člověka přimět k zamyšlení nad sebou samým a také nad tím, jak si poradí s reakcemi okolí. Může to vypadat jako takřka nepřekonatelný úkol a nástup deprese je pak běžnou reakcí. Přesto, že lupénka je nepříjemná, nemusí ovládat vaše emoce...
6. 6. 2010 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.
15. 11. 2018 Psoriáza
Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Inzerce: