Novinky - psoriáza

Při lupénce může pomoci i propolis

Při lupénce může pomoci i propolis

Ač to zatím nebylo vědecky potvrzeno, mají někteří pacienti s lupénkou velmi dobré zkušenosti s propolisem.

Včelí tmel a balzamovací činidlo

Propolis je žlutavá až hnědavá pryskyřičná látka sloužící včelám jako stavební "lepidlo" a dezinfekce úlu včetně bezpečného "nabalzamování" živočichů uhynulých v úlu. Skládá se z asi 50 % z pryskyřičných látek, z asi 30 % ze včelího vosku a z přibližně 10 % z balzámů a éterických olejů a z pylu. Složení propolisu kolísá v závislosti na tom, kde a jak byl včelami vytvořen.

Propolis včera a dnes

Propolis je známý a užívaný léčebný prostředek odpradávna. Zmínky o jeho používání sahají do starého Egypta, kde se po vzoru včel používal k balzamování, starověkým Řekům pomáhal v léčbě abscesů a Asyřanům v léčbě nádorů a hojení ran. V současnosti se zevně i vnitřně doporučuje kromě kožních onemocnění a poruch při celé řadě chorob v podstatě "od hlavy k patě".

Propolis má následující pozitivní účinky:

  • antibakteriální
  • antivirové
  • protiplísňové
  • tlumí bolest
  • protizánětlivé
  • pomáhá při hojení ran

Propolis na kůži

V léčbě kůže včetně léčby lupénky se propolis užívá zevně, ve formě tinktury, masti nebo krému. Jelikož se jedná o včelí produkt s rizikem alergické reakce, zejména u osob alergických na včelí bodnutí nebo med a u alergiků celkově, než začnete propolis používat, je nutné provést jednoduchý TEST CITLIVOSTI:

Na zápěstí se 2 až 3 dny maže trocha propolisu. Pokud ošetřené místo nečervená, nesvědí, nepálí apod., lze ho používat.

Aplikace je snadná

Při lupénce se doporučuje aplikovat propolis v tenké vrstvě na postižená místa denně a po třech týdnech udělat týdenní přestávku. Lupénka při této léčbě ustupuje řádově měsíce. Vzhledem k proměnlivému složení propolisu je poměrně rizikové užívat ho vnitřně. V této souvislosti byly popsány závažné alergické reakce provázené krvácením do močových cest.

(zak)

Zdroj:
www.nlm.nih.gov
www.vcelarenihrou.cz
www.ceskymed.cz

Hodnocení článku:
(3202 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

S příchodem léta dochází ke zmírnění obtíží u většiny lupénkářů. Příznaky onemocnění pomáhá utlumit pobyt na slunci, ale také prodyšné oblečení. Bonusem je pak blahodárné působení mořské soli při dovolené u moře. To ovšem není podmínkou.
17. 6. 2020 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Pacientský příběh: Jana už o své nemoci roky neví

Psoriáza či psoriatická artritida dovede být velmi úporná, a mladého člověka může dokonce dostat až do invalidního důchodu. V posledních letech však lze nemoc díky moderní léčbě držet ve většině případů pod kontrolou. Své o tom ví i pacientka Jana.
28. 10. 2020 Psoriáza
Když za nemocné klouby může lupénka

Když za nemocné klouby může lupénka

V případě těchto dvou chorob opravdu platí, že vše souvisí se vším. Psoriatická artritida je forma postižení kloubů, která sužuje některé lidi s lupénkou.
12. 2. 2012 Psoriáza
Inzerce: