Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou.
Cílem následujícího textu je alespoň částečně osvětlit, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Mezi základní kontraindikace, tedy případy, kdy biologická léčba nemůže být nasazena, patří:
Naopak biologickou léčbu vám lékař doporučí, pokud:
vaše onemocnění neodpovídá na stávající léčbu, tzn. ke kontrole nemoci nepostačuje fototerapie a lokální léčba
je vaše onemocnění nestabilní, tzn. období remise bývá kratší než 1 měsíc
je snížena kvalita vašeho života – k tomu lékař využívá skórovací systémy, například DLQI
nelze použít celkovou léčbu pro její nedostatečný účinek či nesnášenlivost
K hodnocení ložiskové psoriázy dospělých lékaři využívají také skórovací systémy, nejčastěji PASI nebo BSA. Jedná se o zkratky z prvních písmen anglických slov. PASI znamená Psoriasis Area Severity Index a hodnotí se podle něj zarudnutí, zánětlivá infiltrace a šupinatost lézí. BSA zase znamená Body Surface Area a určuje rozsah postižení kůže v procentech. Kandidáty na biologickou léčbu se stáváte v případě, že se vaše PASI skóre pohybuje > 10 nebo BSA skóre > 10 %.
Pokud máte po přečtení uvedených kritérií pocit, že by vám biologická léčba mohla pomoci, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Nebo vyhledejte přímo centrum biologické léčby, jejichž seznam naleznete ZDE.
Další informace ohledně biologické léčby najdete zde:
Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.
Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.
Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.