Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou.
Cílem následujícího textu je alespoň částečně osvětlit, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Mezi základní kontraindikace, tedy případy, kdy biologická léčba nemůže být nasazena, patří:
Naopak biologickou léčbu vám lékař doporučí, pokud:
vaše onemocnění neodpovídá na stávající léčbu, tzn. ke kontrole nemoci nepostačuje fototerapie a lokální léčba
je vaše onemocnění nestabilní, tzn. období remise bývá kratší než 1 měsíc
je snížena kvalita vašeho života – k tomu lékař využívá skórovací systémy, například DLQI
nelze použít celkovou léčbu pro její nedostatečný účinek či nesnášenlivost
K hodnocení ložiskové psoriázy dospělých lékaři využívají také skórovací systémy, nejčastěji PASI nebo BSA. Jedná se o zkratky z prvních písmen anglických slov. PASI znamená Psoriasis Area Severity Index a hodnotí se podle něj zarudnutí, zánětlivá infiltrace a šupinatost lézí. BSA zase znamená Body Surface Area a určuje rozsah postižení kůže v procentech. Kandidáty na biologickou léčbu se stáváte v případě, že se vaše PASI skóre pohybuje > 10 nebo BSA skóre > 10 %.
Pokud máte po přečtení uvedených kritérií pocit, že by vám biologická léčba mohla pomoci, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Nebo vyhledejte přímo centrum biologické léčby, jejichž seznam naleznete ZDE.
Další informace ohledně biologické léčby najdete zde:
Trápí vás lupénka, ale nemůžete si dovolit luxusní pobyt u Mrtvého moře? Nezoufejte, existují pro vaši kapsu přátelštější způsoby, jak zlepšit svůj zdravotní stav.
Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
Psoriáza je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Jedná se o zánětlivé onemocnění s velmi rozmanitými projevy, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Lupénka má několik různých forem, které se liší svými projevy.
Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.