Novinky - psoriáza

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.

Na první pohled může být paradoxní, že se celý svět obává ozónových děr a snaží se chránit před slunečním zářením, zatímco lupénkáři z něj jednoznačně profitují. Letní pobyty u moře již dlouhou dobu pomáhají lidem s chronickým zánětlivým onemocněním kůže. V současné době patří mezi nejúčinnější léčbu i takzvaná fototerapie neboli léčba světlem.

  • Při ní lékaři ozařují kůži ultrafialovým světlem o specifické vlnové délce. Jedná se o UVB záření, které tvoří asi 1 % slunečního záření dopadajícího na zemský povrch.
  • Terapie světlem by měla být podávána jedině z rukou lékaře. Při přiměřené intenzitě proniká kůží a zpomaluje růst postižených kožních buněk, ovšem při vysokých dávkách záření stojí za vznikem nádorů kůže, mezi něž patří i obávaný melanom.

Na „umělé slunce“ zapomeňte

  • Používání těchto zařízení zvyšuje riziko vzniku melanomu, nejsmrtelnějšího druhu rakoviny kůže. Podle Světové zdravotnické organizace dokonce až o 59 %!
  • Někteří lidé používají solária jako alternativu k fototerapii při léčbě lupénky. Lékaři však tento druh léčby striktně nedoporučují.
  • Světelné vlnové délky zde užívané se totiž značně liší od specifického záření aplikovaného při fototerapii. Opalovací kabiny tak neposkytují správné světelné spektrum pro léčbu lupénky. Naopak zvyšují riziko vzniku melanomu.
  • Nebezpečí nádorového bujení je velmi vysoké a přínos pro léčbu lupénky naopak značně nízký. Z tohoto důvodu lékaři v žádném případě neradí navštěvovat solária – kvůli vysoké škodlivosti těchto zařízení by neměla být využívána ani za kosmetickými účely.
  • Ve Spojených státech amerických bylo v květnu roku 2014 používání solárií dokonce přesunuto z aktivit s nízkým rizikem do skupiny aktivit přinášejících střední nebezpečí poškození zdraví.

Solária jsou jistým fenoménem dnešní doby. Velká oblíbenost mezi lidmi však automaticky nezaručuje i naprostou bezpečnost. Důkazem může být narůstající počet případů melanomu kůže ve Spojených státech amerických, kde je návštěva opalovacích zařízení velmi rozšířená. Pro jedince trpící lupénkou tak nejsou solária vhodnou alternativou ani k pobytu u moře ani k fototerapii.

(holi)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(2824 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.
30. 7. 2010 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inzerce: