Novinky - psoriáza

Tipy pro nemocné s lupénkou: jak využít léto ve vlastní prospěch

Tipy pro nemocné s lupénkou: jak využít léto ve vlastní prospěch

Slunečné počasí obvykle lidem s lupénkou prospívá, přesto by sluneční terapie měla mít svá předem daná pravidla.

Slunečné počasí obvykle lidem s lupénkou prospívá, přesto by sluneční terapie měla mít svá předem daná pravidla. Hlavně proto, aby nedošlo k poškození pokožky. Následující řádky napoví, jaká to jsou.

Ve prospěch kůže

  • Nespálit se. Chraňte pokožku před nebezpečnými paprsky – lupénka postihuje především lidi se světlou pokožkou, která je více náchylná ke spálení a také ke vzniku rakoviny kůže. Některé léky, které se užívají, mohou vyvolat fotosenzitivní reakci a tím i poškodit pokožku.
  • Nezapomínat na ochranný krém. Ačkoliv se to může zdát v případě lupénky kontraproduktivní, rozhodně používejte opalovací přípravky. I když nemocná pokožka potřebuje sluneční paprsky, ochrana je nutná! Nanášejte krémy na všechna místa, která nejsou skrytá oděvem. Používejte ty určené pro citlivou pleť, které nedráždí místa postižená lupénkou.
  • Dávat pozor na oči. Noste sluneční brýle s UV faktorem.
  • Hlídat čas. Opalujte se maximálně 10 minut vcelku, aby se snížilo riziko poškození sluncem. Až si pokožka zvykne a bude tolerovat sluneční expozici, můžete opalování pomalu zvyšovat o 30 sekund až minutu každý den.
  • Koupat se. Vhodné je namáčení zejména ve slané vodě. V ní odpadne "mrtvá" kůže a zlepšuje se tak vzhled psoriatické pokožky. Pozor však na chlorovanou vodu, po koupání se dobře opláchněte a mírně se namažte.
  • Mírnit pocení. Teplo a pocení lupénku obvykle zhoršuje, a to zejména na obličeji a ve vlasové části. Klimatizace sice zbavuje pocení, ale zbytečně pokožku vysušuje. Jste-li často v klimatizované místnosti, mažte se hydratačním krémem 1 až 2× denně.
  • Dávat přednost bavlně. Chcete-li zamezit vzplanutí nemoci, noste volnější a bavlněné oblečení, ideálně bílé barvy.
  • Chránit se před hmyzem. Komáři a jiný hmyz mohou psoriázu zhoršit, takže v létě používejte repelenty, noste dlouhé rukávy a nohavice a za soumraku moc nevycházejte ven. Poraďte se s dermatologem, jaký druh repelentu používat.
  • Nestresovat se. Úzkost zhoršuje příznaky nemoci, takže eliminujte stres, dopřejte si dovolenou a relaxujte.

(aši)

Zdroje:
www.webmd.com
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2835 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Toto onemocnění může vést až k bolestem, otokům a ztuhlým kloubům. Je tu však jedna ne příliš náročná věc, která vás před ztuhlostí dovede zachránit – řeč je o pravidelném každodenním cvičení.
24. 1. 2013 Psoriáza
 Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Vaším nejsilnějším spojencem v bitvě s onemocněním zvaným psoriáza neboli lupénka by měl být váš dermatolog. Lékaři vám totiž mohou nabídnout více léčebných možností přímo „na míru“.
5. 10. 2009 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Čtyři kroky ke krásné pleti

Čtyři kroky ke krásné pleti

Pokožka patří k těm částem těla, které stárnou viditelně. Abychom uchovali strukturu pevnou, hladkou a jemnou co nejdéle, je nutné věnovat pleti neustálou pozornost. Nabízíme 4 tipy přímo od dermatologů.
13. 6. 2016 Psoriáza
Inzerce: